WP-Lister for eBay v1.4.6 - en to ru-RU translation catalogue (712 entries)

en: List on eBay
ru-RU: Выставить на eBay

en: Are you sure you want to do this?
ru-RU: Вы действительно хотите сделать это?

en: Sandbox enabled
ru-RU: \"Песочница\" включена

en: Please don't close this window until all tasks are completed.
ru-RU: Пожалуйста не закрывайте это окно пока все задачи не будут завершены.

en: Close window
ru-RU: Закрыть окно

en: Quantity
ru-RU: Количество

en: Name
ru-RU: Название

en: Price
ru-RU: Цена

en: Edit Listing
ru-RU: Редактировать листинг

en: Update
ru-RU: Обновить

en: Your changes to this item will only be updated on eBay when you revise this item.
ru-RU: Изменения этого лота будут обновлены на eBay только когда лот будет пересмотрен.

en: revise this item when saving
ru-RU: пересмотреть этот лот при сохранении

en: This item has been ended.
ru-RU: Этот лот был завершен.

en: Current item ID
ru-RU: Текущий ID лота

en: Previous item IDs
ru-RU: Предыдущие IDs лотов

en: Template
ru-RU: Шаблон

en: Yes
ru-RU: Да

en: No
ru-RU: Нет

en: Information
ru-RU: Информация

en: Item settings
ru-RU: Параметры лота

en: Title
ru-RU: Заголовок

en: Price / Start price
ru-RU: Цена / Стартовая цена

en: This will have no effect on product variations.
ru-RU: Это не будет иметь никакого влияния на варианты товаров.

en: Duration
ru-RU: Продолжительность

en: Please select
ru-RU: Пожалуйста выберите

en: Day
ru-RU: День

en: Days
ru-RU: Дней

en: Good Till Canceled
ru-RU: Действует до отмены

en: Developer options
ru-RU: Настройки для разработчиков

en: Items sold
ru-RU: Проданные лоты

en: eBay Item ID
ru-RU: eBay ID Лота

en: Listing status
ru-RU: Статус продажи

en: prepared
ru-RU: подготовить

en: verified
ru-RU: проверено

en: published
ru-RU: опубликовано

en: sold
ru-RU: продано

en: ended
ru-RU: завершено

en: changed
ru-RU: изменено

en: Type
ru-RU: Тип

en: Auction
ru-RU: Аукцион

en: Fixed Price
ru-RU: Продажа с фиксированной ценой

en: Note: eBay does not allow changing the listing type for already published items.
ru-RU: Примечание: eBay не позволяет изменять тип продажи для уже опубликованных лотов.

en: Product ID
ru-RU: ID Товара

en: Update advanced settings
ru-RU: Обновить расширенные настройки

en: Yes, I know what I am doing.
ru-RU: Да, я уверен в том, что делаю.

en: Save listing
ru-RU: Сохранить размещение

en: Listings
ru-RU: Список лотов

en: Search
ru-RU: Искать

en: Clean Archive
ru-RU: Очистить архив

en: Delete all listings which have never been listed from the archive.
ru-RU: Удалите все товары которые никогда не были выставлены из архива.

en: Verify all prepared items with eBay and get listing fees.
ru-RU: Проверьте все подготовленные для eBay лоты и получите сумму оплаты за размещение.

en: Verify all prepared items
ru-RU: Проверить все подготовленные лоты

en: Publish all verified items on eBay.
ru-RU: Опубликовать все проверенные лоты на eBay.

en: Publish all verified items
ru-RU: Опубликовать все проверенные лоты

en: Revise all changed items on eBay.
ru-RU: Проверить все измененные лоты на eBay

en: Revise all changed items
ru-RU: Проверить все измененные лоты

en: Update all published items from eBay.
ru-RU: Обновить все опубликованные лоты с eBay.

en: Update all published items
ru-RU: Обновить все опубликованные лоты

en: Are you sure you want to end this listing?
ru-RU: Вы действительно хотите прекратить размещение лота(ов)?

en: Are you sure you want to relist this ended listing?
ru-RU: Вы действительно хотите перевыставить завершенные лоты?

en: Are you sure you want to remove this listing?
ru-RU: Вы действительно хотите удалить этот лот (эти лоты)?

en: You should not delete listings which have been recently published on eBay!
ru-RU: Вы не должны удалить товары, которые были недавно опубликованы на eBay!

en: Choose a listing profile
ru-RU: Выбрать профиль размещения

en: Please select a profile for the products shown below:
ru-RU: Пожалуйста, выберите профиль для товаров представленных ниже:

en: Apply Profile
ru-RU: Применить профиль

en: Verify all selected items with eBay now.
ru-RU: Проверить отобранные лоты на eBay сейчас.

en: Send to support
ru-RU: Отправить в поддержку

en: Your Name
ru-RU: Ваше имя

en: Your Email
ru-RU: Ваш e-mail

en: Your Message
ru-RU: Ваше сообщение

en: Logs
ru-RU: Логи

en: Empty log
ru-RU: Очистить лог

en: Optimize log
ru-RU: Оптимизировать лог

en: SKU
ru-RU: Уникальный ID товара

en: eBay Messages
ru-RU: Сообщения eBay

en: Next scheduled update
ru-RU: Следующее плановое обновление через

en: Automatic background updates are currently disabled.
ru-RU: Автоматическое фоновое обновление в настоящее время отключено.

en: Update messages
ru-RU: Обновить сообщения

en: Update recent messages from eBay.
ru-RU: Обновите сообщения с eBay.

en: Date
ru-RU: Дата

en: Time
ru-RU: Время

en: Message
ru-RU: Сообщение

en: Orders
ru-RU: Заказы

en: View transactions
ru-RU: Просмотреть сделку

en: Update orders
ru-RU: Обновить заказ

en: Update recent orders from eBay.
ru-RU: Обновите заказы с eBay.

en: Options
ru-RU: Настройки

en: Update timespan
ru-RU: Обновить смещение времени

en: -- since last updated order --
ru-RU: - c момента последнего обновления заказа -

en: day
ru-RU: день

en: days
ru-RU: дней

en: Edit Profile
ru-RU: Редактировать профиль

en: New Profile
ru-RU: Новый профиль

en: General eBay settings
ru-RU: Основные установки eBay

en: Profile name
ru-RU: Наименование профиля

en: Profile description
ru-RU: Описание профиля

en: Classified Ad
ru-RU: Рекламное объявление

en: Buy Now Price
ru-RU: Цена \"Купить Сейчас\"

en: Fixed price (199), percent (+10% / -10%) or fixed change (+5 / -5)
ru-RU: Фиксированная цена (199), процентов (+10% / -10%) или фиксированное изменение (+5 / -5)

en: GTC listings will be charged every 30 days.
ru-RU: GTC размещение должно быть оплачено каждые 30 дней.

en: Condition
ru-RU: Состояние

en: none
ru-RU: ничего не указано

en: New
ru-RU: Новый

en: Used
ru-RU: Использованный

en: Available conditions may vary for different categories.
ru-RU: Доступные условия могут отличаться для разных категорий.

en: You should set the category first.
ru-RU: В первую очередь Вы должны выбрать категорию.

en: Condition description
ru-RU: Дополнительное описание состояния лота

en: This field should only be used to further clarify the condition of used items.
ru-RU: Это поле должно быть использовано только для расширенного уточнения состояния лота.

en: Handling time
ru-RU: Время на обработку заказа

en: The maximum number of business days a seller commits to for shipping an item to domestic buyers after receiving a cleared payment.
ru-RU: Максимальное количество рабочих дней, за которое продавец обязан сделать отправку товаров внутри страны после получения чистой оплаты.

en: Payment methods
ru-RU: Способы оплаты

en: remove
ru-RU: Удалить

en: Add payment method
ru-RU: Добавить способ оплаты

en: Cash on delivery fee
ru-RU:  Сбор за доставку наложенным платежом

en: Payment instructions
ru-RU: Платежные инструкции

en: Return Policy
ru-RU: Правила возврата товара

en: Enable return policy
ru-RU: Включить правила возврата товара

en: Returns within
ru-RU: Возврат возможен в течение

en: not specified
ru-RU: не указано.

en: month
ru-RU: месяц

en: Shipping cost paid by
ru-RU: Стоимость доставки оплачивается

en: Buyer
ru-RU: Покупатель

en: Seller
ru-RU: Продавец

en: Refund option
ru-RU: Настройки возврата средств

en: Restocking fee
ru-RU: Комиссия за возврат

en: No restocking fee
ru-RU: Нет комиссии за возврат

en: percent
ru-RU: процент (ов)

en: Returns description
ru-RU: Описание причины возврата

en: Save profile
ru-RU: Сохранить профиль

en: Profiles
ru-RU: Профили

en: Add New
ru-RU: Добавить новый

en: Add New Profile
ru-RU: Добавить новый профиль

en: Are you sure you want to delete this item?.
ru-RU: Вы уверены, что хотите удалить этот лот ?.

en: Save Settings
ru-RU: Сохранить установки

en: Developer
ru-RU: Разработчику

en: Help
ru-RU: Помощь

en: This page contains some advanced options for special use cases.
ru-RU: Эта страница содержит настройки для использования в особых случаях.

en: Uninstall on deactivation
ru-RU: Удаление при деактивации

en: Uninstall
ru-RU: Отменить установку

en: Enable to completely remove listings, transactions and settings when deactivating the plugin.
ru-RU: Включить для полного удаления опубликованных лотов, сделок и настроек, в случае деактивации плагина.

en: To remove your listing templates as well, please delete the folder <code>wp-content/uploads/wp-lister/templates/</code>.
ru-RU: Для полного удаления шаблона размещения, удалите папку <code>wp-content/uploads/wp-lister/templates/</code>.

en: Roles and Capabilities
ru-RU: Роли и Возможности

en: Manage Listings
ru-RU: Управление Размещенными объявлениями

en: Manage Settings
ru-RU: Управление настройками

en: Prepare Listings
ru-RU: Подготовить размещение

en: Publish Listings
ru-RU: Опубликовать Объявления

en: Listing Templates
ru-RU: Список шаблонов

en: Shortcode processing
ru-RU: Обработка Шорткодов

en: off
ru-RU: откл.

en: only in product description
ru-RU: только в описании товара

en: in description and listing template
ru-RU: в описании и в шаблоне публикации

en: Enable this if you want to use WordPress shortcodes in your product description or your listing template.
ru-RU: Включить, если вы хотите использовать шорткоды WordPress  в описании товаров или Вашего шаблона публикации.

en: Link handling
ru-RU: Обработка ссылок

en: remove all links from description
ru-RU: удалить все ссылки из описания

en: allow all links
ru-RU: разрешить все ссылки

en: Links are removed from product descriptions by default to avoid violating the eBay Links policy.
ru-RU: Ссылки будут удалены из описания товара по-умолчанию, чтобы избежать нарушения политики Ссылок eBay.

en: Specifically you are not allowed to advertise products that you list on eBay by linking to their product pages on your site.
ru-RU: В частности, Вы не разрешаете рекламу товаров, которые Вы выставляете на eBay, связывая их со страницами товаров на вашем сайте.

en: Read more about eBay's Link policy
ru-RU: Узнать больше о политике Ссылок eBay

en: here
ru-RU: здесь

en: Default image size
ru-RU: Размер изображения по-умолчанию

en: full
ru-RU: полный

en: large
ru-RU: большой

en: Product Gallery
ru-RU: Галерея Товаров

en: use attached images if no Gallery found
ru-RU: использовать вложенные изображения, если Галерея не найдена

en: default
ru-RU: по-умолчанию

en: If you find unwanted images in your listings try disabling this option.
ru-RU: Если вы нашли ненужные изображения в ваших объявлениях попробуйте отключить эту настройку.

en: Gallery Widget limit
ru-RU: Ограничения Gallery Widget

en: items
ru-RU: Лоты

en: The maximum number of items shown by listings template gallery widgets.
ru-RU: Максимальное количество отображаемых элементов, показываемых виджетом галереей, в Вашем объявлении.

en: User Interface
ru-RU: Пользовательский интерфейс

en: Menu label
ru-RU: Пункты меню

en: Customize the main admin menu label of WP-Lister.
ru-RU: Персонифицируйте главное меню администратора WP-Lister.

en: Open preview in new tab
ru-RU: Открыть предпросмотр в новой вкладке

en: Select if you want the listing preview open in a new tab by default.
ru-RU: Отметьте, если вы хотите, чтобы превью листинга открывалось в новой вкладке по умолчанию.

en: Listing thumbnails
ru-RU: Эскизы публикаций

en: Show product images on listings page.
ru-RU: Показывать картинки товара на странице публикации

en: Categories in main menu
ru-RU: Категории в главном меню

en: Enable this to make category settings available to users without access to other eBay settings.
ru-RU: Включите это для выполнения настроек категории, без использования настроек eBay.

en: Disable WYSIWYG editor
ru-RU: Отключить визуальный редактор

en: Select the editor you want to use to edit listing templates.
ru-RU: Выберите редактор, который вы хотите использовать для редактирования шаблонов размещения.

en: Hide duplicates warning
ru-RU: Скрыть предупреждение о дублировании

en: recommended
ru-RU: рекомендованные

en: Local timezone
ru-RU: Локальный часовой пояс

en: no timezone selected
ru-RU: не выбран часовой пояс

en: Select your local timezone.
ru-RU: Выбрать часовой пояс

en: Dimension Unit Conversion
ru-RU: Преобразование единиц размеров

en: No conversion
ru-RU: Без преобразования

en: Convert inches to centimeters
ru-RU: Перевести дюймы в сантиметры

en: Convert milimeters to centimeters
ru-RU: Перевести миллиметры в сантиметры

en: Convert length, width and height to the unit required by eBay.
ru-RU: Преобразуйте длину, ширину и высоту в единицы требуемые eBay

en: Disabled
ru-RU: Выключено

en: Enable Item Compatibility tab
ru-RU: Открыть таблицу сравнения товаров

en: Show eBay Item Compatibility List as new tab on single product page.
ru-RU: Показать Список совместимости товаров eBay в новой вкладке на одной странице товара.

en: Ignore backorders
ru-RU: Игнорировать невыполненные заказы

en: Should a product be marked as out of stock even when it has backorders enabled?
ru-RU: Должен ли товар быть отмечен как отсутствующий в наличии, даже в случае если он включен невыполненные заказы?

en: Enable API auto relist
ru-RU: Включить API автоперевыставления

en: Auto update ended items
ru-RU: Автообновление завершенных лотов

en: Automatically update item details from eBay when a listing has ended.
ru-RU: Автоматически обновить информацию о лоте с eBay когда его размещение было завершено.

en: Once you selected a destination category for each local category, you can leave the profile category settings empty to automatically select the category according to this list.
ru-RU: После того, как вы выбрали целевую категорию для каждой локальной категории, вы можете оставить настройки категорий в профиле пустыми для автоматического выбора категории в соответствии с этим списком.

en: In order to access item specifics and custom item conditions in a profile without a primary category it is recommended to select a default category at the bottom of this page.
ru-RU: Чтобы получить доступ к спецификации и пользовательского описания состояния лота без основной категории рекомендуется выбрать категорию по умолчанию в нижней части этой страницы.

en: Default category
ru-RU: Категория по-умолчанию

en: Use this to make additional item conditions available in your profile.
ru-RU: Используйте это для того, чтобы сделать доступными дополнительную информацию о состоянии лота в вашем профиле.

en: Select default category
ru-RU: Выбрать категорию по-умолчанию

en: Import / Export
ru-RU: Импорт/Экспорт

en: Update from eBay
ru-RU: Обновить с eBay

en: Update eBay data
ru-RU: Обновить данные eBay

en: This will load available categories, shipping services, payment options and your custom store categories from eBay
ru-RU: Это позволит загрузить доступные категории, способы доставки и оплаты, а также Ваши пользовательские категории с eBay

en: Backup and restore category mappings
ru-RU: Сохранить и восстановить карту категорий

en: Export and import your category mappings as JSON.
ru-RU: Экспорт/импорт карты категорий посредством  JSON.

en: Export category mappings
ru-RU: Экспорт категории отображения

en: Import category mappings
ru-RU: Импорт категории отображения

en: This page contains some special options intended for developers and debugging.
ru-RU: Эта страница содержит некоторые специальные настройки предназначенные для разработчиков и отладки.

en: Log to database
ru-RU: Записать в базу данных

en: Enable to log all communication with eBay to the database.
ru-RU: Весь лог взаимодействия с eBay должен быть включен в базу данных.

en: Log entry size limit
ru-RU: Максимальный размер журнала

en: XML Beautifier
ru-RU: XML для изящного форматирования

en: Keep log records for
ru-RU: Храните записи журнала для

en: Debug options
ru-RU: Опции отладки

en: PHP error handling
ru-RU: Обработка ошибок PHP

en: Production Mode
ru-RU: Рабочий режим

en: Show all errors inline
ru-RU: Показать все ошибки по порядку

en: Show fatal errors on shutdown
ru-RU: Показать фатальные ошибки при завершении работы

en: Show errors inline and on shutdown
ru-RU: Показать ошибки по порядку при завершении работы

en: Show fatal and non-fatal errors on shutdown
ru-RU: Показать фатальные и не фатальные ошибки при завершении работы

en: AJAX error handling
ru-RU: Обработка ошибок AJAX

en: 404 errors for admin-ajax.php should actually never happen and are generally a sign of incorrect server configuration.
ru-RU: 404 ошибка для  admin-ajax.php на самом деле никогда не должна происходить, и, как правило, является признаком неправильной конфигурации сервера.

en: This setting is just a workaround. You should consider moving to a proper hosting provider instead.
ru-RU: Эта настройка годится только как временное решение. Вы должны рассмотреть вопрос о переходе к другому хостинг-провайдера с правильными настройками сервера.

en: Halt on error
ru-RU: Останов при ошибке

en: Continue with next item
ru-RU: Продолжить со следующим лотом

en: Try again
ru-RU: Попробуйте снова

en: Active
ru-RU: Активные

en: Disable variations
ru-RU: Отключить варианты

en: Enabled
ru-RU: Включено

en: Limit displayed items
ru-RU: Лимит показываемых лотов

en: No limit
ru-RU: Без ограничений

en: Log to logfile
ru-RU: Записывать в журнал

en: no logfile
ru-RU: нет журнала

en: Current log file size
ru-RU: Размер лог файла

en: Force update check
ru-RU: Форсированная проверка обновлений

en: Update Schedule
ru-RU: Обновить расписание

en: Details
ru-RU: Детали

en: Enable to update listings and transactions using WP-Cron.
ru-RU: Включить обновление размещенных лотов и сделок по ним используя WP-Cron.

en: Update interval
ru-RU: Интервал обновлений

en: hourly
ru-RU: каждый час

en: daily
ru-RU: ежедневно

en: manually
ru-RU: вручную

en: Link auctions to eBay
ru-RU: Вариант связи с eBay

en: Off
ru-RU: Отключить

en: Always show link to eBay for products on auction
ru-RU: Всегда показывать связь с eBay для товаров выставленных на аукцион

en: Always show link to eBay for auctions and fixed price items
ru-RU: Всегда показывать связь с eBay для товаров выставленных на аукцион и товаров с фиксированной ценой

en: Enable this to modify the product details page for items currently on auction.
ru-RU: Этот параметр используется для изменения страницы со сведениями о Товаре для Лотов размещенных в настоящее время на аукционе.

en: Categories
ru-RU: Категории

en: General Settings
ru-RU: Основные настройки

en: Advanced
ru-RU: Расширенные настройки

en: Updates
ru-RU: Обновить

en: WP-Lister Network Sites
ru-RU: WP-Lister Сайты

en: Update sites
ru-RU: Обновить сайты

en: Update recent sites from eBay.
ru-RU: Обновить сайты c eBay.

en: Duplicate Template
ru-RU: Дублировать шаблон

en: Description
ru-RU: Описание

en: Edit Template
ru-RU: Редактировать шаблон

en: New Template
ru-RU: Новый шаблон

en: There are %s prepared, %s verified and %s published items using this template.
ru-RU: WP-Lister подготовит, проверит и опубликует лоты используя этот шаблон.

en: There are no prepared items using this template.
ru-RU: Лотов подготовленных с использованием этого шаблона - нет.

en: To update already published items you need to revise them after saving the template.
ru-RU: Для обновления уже опубликованных лотов необходимо их пересмотреть после сохранения шаблона.

en: You can find the theme files in this folder:
ru-RU: Вы можете найти тематические файлы в этой папке:

en: Save template
ru-RU: Сохранить шаблон

en: Template Options
ru-RU: Опции шаблона

en: You can use the following shortcodes in your listing template.
ru-RU: Вы можете использовать представленные шорткоды в вашем шаблоне для публикации.

en: WordPress shortcodes will not work here.
ru-RU: Шорткоды WordPress здесь работать не будут.

en: Available Shortcodes
ru-RU: Доступные Шорткоды

en: product title
ru-RU: заголовок товара

en: product main description
ru-RU: основное описание товара

en: additional product description
ru-RU: дополнительное описание товара

en: product price
ru-RU: цена товара

en: main product image as HTML tag
ru-RU: основное изображение товара как  HTML тэг

en: main product image as raw URL
ru-RU: основное изображение товара как URL

en: single images or their urls
ru-RU: одиночные изображения или их URL-адреса

en: product dimensions
ru-RU: размеры товара

en: example for custom product attributes
ru-RU: пример для пользовательских атрибутов товара

en: product variations as HTML table
ru-RU: Варианты товара в виде HTML таблицы

en: main product category name
ru-RU: наименование основной категории товара

en: custom meta values
ru-RU: пользовательские метаданные

en: Note: The related listings widget will only show up-sells or cross-sells, which need to be defined for each product in WooCommerce.
ru-RU: Примечание: Виджет \"Похожие объявления\" покажет только up-sells (товары, имеющие более высокую стоимость) или cross-sells (товары рекомендованные к покупке в комплекте с данным товаром), которые должны быть определены для каждого отдельного товара в WooCommerce.

en: Shortcodes for advanced developers
ru-RU: Шорткоды для продвинутых разработчиков

en: Template settings
ru-RU: Настройки шаблона

en: Version
ru-RU: Версия

en: Location
ru-RU: Местоположение лота (Страна)

en: Template description is only for internal use.
ru-RU: Описание шаблона предназначенное только для внутреннего использования

en: Note: You can disable the WYSIWYG editor on the advanced settings page.
ru-RU: Примечание: Вы можете отключить визуальный редактор на странице дополнительных настроек.

en: Template Content
ru-RU: Содержимое шаблона

en: You have disabled the WYSIWYG editor.
ru-RU: Вы отключили визуальный редактор.

en: Stylesheet
ru-RU: Таблица стилей

en: Templates
ru-RU: Шаблоны

en: Create new template
ru-RU: Создать новый шаблон

en: Upload existing template
ru-RU: Выгрузить текущий шаблон

en: Upload
ru-RU: Выгрузить

en: Tools
ru-RU: Инструменты

en: Clear log
ru-RU: Очистить лог

en: Update user details
ru-RU: Обновить пользовательскую информацию

en: Update account details from eBay
ru-RU: Обновить информацию аккаунта с eBay

en: Since WordPress only checks twice a day for plugin updates, it might be neccessary to force an immediate update check if you want to install an update which was released within the last hours.
ru-RU: Так как WordPress проверяет актуальность плагинов только два раза в день, возможно необходим немедленный запуск проверки обновлений, если Вам требуются актуальные обновления, выпущенные в течение нескольких последних часов.

en: Inventory Check
ru-RU: Инвентаризационная проверка

en: Check all published listings and find products with different stock or price in WooCommerce.
ru-RU: Проверить все опубликованные лоты и найти товары, цена которых на eBay отличается от цены на складе в WooCommerce.

en: Check ended listings
ru-RU: Проверить завершенные размещения

en: Check all sold listings and find products which are still in stock in WooCommerce.
ru-RU: Проверить все опубликованные лоты и найти товары, которые имеются на складе в WooCommerce.

en: Check all published listings and find products which are out of stock in WooCommerce.
ru-RU: Проверить все опубликованные лоты и найти товары, которые отсутствуют на складе в WooCommerce.

en: Other
ru-RU: Прочие

en: Check product images
ru-RU: Проверить изображения товаров

en: Check all listings for product images smaller than 500px.
ru-RU: Проверить все размещенные товары чьи изображения меньше 500px.

en: Check transactions
ru-RU: Проверить сделки

en: Fix missing transactions and check for duplicates.
ru-RU: Проверить сделки на ошибки и исключить дублирование.

en: Lock all items
ru-RU: Блокировать все лоты

en: Lock all items.
ru-RU: Блокировать все лоты.

en: Unlock all items
ru-RU: Разблокировать все лоты

en: Unlock all items.
ru-RU: Разблокировать все лоты.

en: Debugging
ru-RU: Отладка

en: Test eBay connection
ru-RU: Тест eBay соединения

en: Test connection to eBay API
ru-RU: Тест подсоединения к eBay API

en: Test PHP time limit
ru-RU: Тест PHP time limit

en: Test if your server regards the PHP max_execution_time setting
ru-RU: Протестируйте работу Вашего сервера с параметром PHP max_execution_time setting, если в этом есть необходимость.

en: Check eBay time offset
ru-RU: Проверить смещение времени на eBay

en: Check eBay time to server time offset
ru-RU: Проверить смещение времени на eBay относительно сайта

en: Show cURL debug info
ru-RU: Показать отладочную информацию cURL

en: Check availability of CURL php extension and show phpinfo()
ru-RU: Проверить доступность php расширения CURL и показать phpinfo()

en: Get token expiration date
ru-RU: Получить срок годности токена

en: View debug log
ru-RU: Посмотреть лог отладки

en: Open logfile viewer in new tab
ru-RU: Открыть просмотр лог-файла в новой вкладке

en: Clear debug log
ru-RU: Очистить лог отладки

en: View Logfile
ru-RU: Посмотреть лог-файл

en: Transactions
ru-RU: Сделки

en: Update transactions
ru-RU: Обновить сделки

en: Update recent transactions from eBay.
ru-RU: Обновите последние операции с eBay.

en: Tutorial
ru-RU: Учебник

en: Installation and Setup
ru-RU: Установка и настройка

en: Begin the setup
ru-RU: Начните установку

en: Listing items
ru-RU: Опубликованные лоты

en: Ressources
ru-RU: Ресурсы

en: Helpful links
ru-RU: Полезные ссылки

en: Documentation
ru-RU: Документация

en: Installing WP-Lister
ru-RU: Установка WP-Lister

en: Screencasts
ru-RU: Видеоролики с объяснениями

en: Settings
ru-RU: Настройки

en: Check again
ru-RU: Проверить снова

en: Mark all as changed
ru-RU: Пометить все как измененное

en: Additional details about this error
ru-RU: Дополнительная информация об этой ошибке

en: Thank you for listing with %s
ru-RU: Спасибо Вам за торговлю с использованием %s

en: You have not linked WP-Lister to your eBay account yet.
ru-RU: Не установлена связь плагина WP-Lister  с Вашей учетной записью Ebay.

en: To complete the setup procedure go to %s and follow the instructions.
ru-RU: Для завершения процедуры установки перейдите %s для получения дополнительных инструкций.

en: Setup - Step 2
ru-RU: Установка - Шаг 2

en: Before creating your first profile, we need to download certain information which are specific to the eBay site you selected.
ru-RU: Прежде чем создать Ваш первый профиль, нам нужно скачать определенную информацию, которая является специфической для сайта eBay, который вы выбрали.

en: This includes shipping options, payment methods, your custom store categories as well as the whole eBay category tree, which might take a while.
ru-RU: Синхронизация с eBay: включая способы доставки и оплаты, особые категории Вашего магазина, а также все дерево категорий eBay.  Внимание! Синхронизация может занять некоторое время.

en: Setup - Step 3
ru-RU: Установка - Шаг 3

en: Create a default listing template.
ru-RU: Создать шаблон продажи по-умолчанию.

en: To create your first listing template click on %s.
ru-RU: Для создания первого шаблона Продажи нажмите на %s.

en: Replace the default text according to your requirements and save your template to continue.
ru-RU: Заменить текст по умолчанию в соответствии с вашими требованиями и сохранить шаблон, чтобы продолжить.

en: Setup - Step 4
ru-RU: Установка - Шаг 4

en: The final step: create your first listing profile.
ru-RU: Заключительный шаг: создайте свой первый профиль Продажи.

en: Click on %s and start defining your listing options.<br>After saving your profile, visit your Products page and select the products to list on eBay.
ru-RU: Нажмите на %s и начните определять параметры Ваших лотов <br> После сохранения профиля, перейдите на страницу товаров и выберите товары, для размещения на eBay.

en: Setup is complete.
ru-RU: Установка завершена

en: You are ready now to list your first items.
ru-RU: Теперь Вы готовы к созданию своих первых лотов.

en: View item on eBay
ru-RU: Просмотреть лот на eBay

en: Database upgrade is in progress
ru-RU: Обновление базы данных в процессе

en: Prepare this product to be listed on eBay.
ru-RU: Подготовить продукт к выставлению на eBay.

en: On eBay
ru-RU: Выставлен на eBay

en: Not on eBay
ru-RU: Не выставлен на eBay

en: Placed on eBay
ru-RU: Размещенные на eBay

en: Not placed on eBay
ru-RU: Не размещенные на eBay

en: View on eBay
ru-RU: Просмотреть на eBay

en: Verify
ru-RU: Проверить

en: Publish
ru-RU: Опубликовать

en: If the product is out of stock, the listing will be ended on eBay.
ru-RU: Если продукт отсутствует на складе, то показы лота на eBay будут остановлены.

en: Revise inventory on update
ru-RU: Проверить списки на обновления

en: Revise eBay listing when updating the product
ru-RU: Проверить размещенные на eBay лоты, если были произведены обновления товаров

en: Revise listing on update
ru-RU: Проверить Продажу на обновления

en: Relist eBay listing when updating the product
ru-RU: Произвести перевыставление лота на eBay после внесенных корректировок

en: If the product is out of stock, it can not be relisted on eBay.
ru-RU: Если продукт отсутствует на складе, то он не может быть перевыставлен на eBay.

en: Relist item
ru-RU: Перевыставить лот

en: This product was imported
ru-RU: Это продукт был импортирован

en: Product and eBay listing were updated. <a href="%s">View Product</a>
ru-RU: Продукт и eBay листинг были обновлены. <a href="%s"> Просмотр продукта</a>

en: View details
ru-RU: Посмотреть дополнительную информацию

en: Starting bid
ru-RU: Первая ставка

en: Current bid
ru-RU: Текущая ставка

en: bids
ru-RU: Ставок

en: This item is currently on auction and will end in %s
ru-RU: Этот предмет уже выставлен на аукцион, окончание которого ожидается в %s

en: This item is currently on auction on eBay.
ru-RU: Этот лот уже выставлен на аукцион eBay.

en: Compatibility
ru-RU: Совместимость

en: Item Compatibility List
ru-RU: Список совместимости лота

en: Shipping service
ru-RU: Способ доставки

en: eBay Options
ru-RU: Опции eBay

en: Advanced eBay Options
ru-RU: Расширенные опции eBay

en: eBay Part Compatibility
ru-RU: Таблица совместимости eBay

en: eBay Shipping Options
ru-RU: Способы доставки eBay

en: Listing title
ru-RU: Наименование Лота

en: Leave empty to generate title from product name. Maximum length: 80 characters
ru-RU: Оставьте пустым, чтобы название было сгенерировано автоматически из заголовка лота. Или, если заполняете, придерживайтесь ограничения в 80 символов.

en: Listing subtitle
ru-RU: Подзаголовок Лота

en: Custom listing subtitle
ru-RU: Пользовательский подзаголовок для лота

en: Leave empty to use the product excerpt. Maximum length: 55 characters
ru-RU: Оставьте поле пустым, чтобы использовалась цитата из описания лота. Или, если заполняете, придерживайтесь ограничения в 55 символов.

en: Price / Start Price
ru-RU: Цена/Начальная цена

en: Start Price
ru-RU: Начальная цена

en: Listing Type
ru-RU: Тип продажи

en: -- use profile setting --
ru-RU: -- использовать установки профиля --

en: Listing Duration
ru-RU: Продолжительность аукциона/продажи

en: UPC
ru-RU: UPC (Уникальный код товара)

en: The optional Buy Now Price is only used for auction style listings. It has no effect on fixed price listings.
ru-RU: Цена \"Купить сейчас\" может быть использована для размещения типа Аукцион, она не будет эффективна для продажи по Фиксированной цене.

en: Reserve Price
ru-RU: Резервная цена

en: Gallery Image URL
ru-RU: URL Галереи изображений

en: Enter an URL if you want to use a custom gallery image on eBay.
ru-RU: Введите URL адрес, если хотите использовать пользовательские изображения на Ebay.

en: Global Shipping
ru-RU: Глобальная доставка

en: Hide from eBay
ru-RU: Скрыть на eBay

en: Hide this product from the list of products currently not listed on eBay.
ru-RU: Скрыть этот товар из списка товаров не опубликованных на eBay.

en: Payment Instructions
ru-RU: Платежные инструкции

en: eBay categories
ru-RU: Категории eBay

en: Primary eBay category
ru-RU: Основная eBay категория

en: select
ru-RU: выбрать

en: Secondary eBay category
ru-RU: Вторая eBay категория (Платно!)

en: Store categories
ru-RU: Категории Магазина

en: Store category
ru-RU: Ваша категория

en: Clear all
ru-RU: Очистить все

en: Add row
ru-RU: Добавить строку

en: To remove a row empty the first column and update.
ru-RU: Удалите пустую строку в первом столбце и обновите.

en: Add compatibility table
ru-RU: Добавить таблицу совместмости

en: Are you sure you want to remove the entire table?
ru-RU: Вы уверены, что хотите удалить всю таблицу?

en: Custom shipping options
ru-RU: Пользовательские способы доставки

en: Use Flat Shipping
ru-RU: Способ доставки будет предложен (выбран) продавцом

en: Use Calculated Shipping
ru-RU: Использовать расчет доставки

en: Use Flat Domestic and Calculated International Shipping
ru-RU: Используйте Домашнюю доставку с фиксированной ставкой  и Международную доставку с расчетной ставкой

en: Use Calculated Domestic and Flat International Shipping
ru-RU: Используйте расчетную Домашнюю и фиксированную международную доставку

en: Use Freight Shipping
ru-RU: Использовать зарубежную доставку

en: Domestic shipping
ru-RU: Домашняя доставка (внутри страны)

en: International shipping
ru-RU: Международная доставка

en: Unknown category ID
ru-RU: Неизвестный идентификатор категории

en: the last %s days
ru-RU: последние %s дней

en: from %s to %s
ru-RU: от %s до %s

en: New messages created
ru-RU: Создать новое сообщение

en: Existing messages updated
ru-RU: Текущие сообщения обновлены

en: Received at
ru-RU: Получено в

en: Message ID
ru-RU: ID сообщения

en: Subject
ru-RU: Тема

en: Sender
ru-RU: Отправитель

en: New orders created
ru-RU: Создать новый заказ

en: Existing orders updated
ru-RU: Обновить текущий заказ

en: Orders failed to create
ru-RU: Заказ не может быть создан

en: Note: Orders from foreign eBay sites were skipping during update.
ru-RU: Примечание: Заказы с других сайтов eBay (eBay.ca, eBay.de, ... и прочих) были пропущены во время обновления.

en: Last modified
ru-RU: Последние изменения

en: Order ID
ru-RU: ID Заказа

en: Action
ru-RU: Действие

en: Total
ru-RU: Всего

en: Buyer ID
ru-RU: ID покупателя

en: Date created
ru-RU: Дата создания

en: Economy services
ru-RU: Экономичная доставка

en: Standard services
ru-RU: Стандартная доставка

en: Expedited services
ru-RU: Доставка \"От дома до дома\" с экспедитором

en: One-day services
ru-RU: Доставка \"За один день\"

en: Pickup services
ru-RU: Доставка \"Из рук в руки\"

en: Other services
ru-RU: Прочие варианты доставки

en: International services
ru-RU: Международный сервис

en: eBay shipping services
ru-RU: Сервис доставки eBay

en: Skipped product with status
ru-RU: Пропустить товары со статусом

en: duplicated
ru-RU: Дублируются

en: New transactions created
ru-RU: Вновь созданные сделки

en: Existing transactions updated
ru-RU: Существующие сделки обновляются

en: Foreign transactions skipped
ru-RU: Иностранные сделки пропускаются

en: Transactions failed to create
ru-RU: Сделки которые не были созданы

en: Note: Foreign transactions for which no matching item ID could be found in WP-Lister's listings table were skipping during update.
ru-RU: Примечание: Сделки с других сайтов eBay (eBay.ca, eBay.de, ... и прочих), для которых в таблице WP-lister не найдены соответствующий ID, были пропущены во время обновления.

en: Transaction ID
ru-RU: ID Сделки

en: Item ID
ru-RU: ID лота

en: Messages
ru-RU: Сообщения

en: Timespan
ru-RU: Промежуток времени

en: show details
ru-RU: показать подробную информацию

en: messages were updated from eBay.
ru-RU: сообщения с eBay были обновлены.

en: You need to select at least one item from the list below in message to use bulk actions.
ru-RU: Вы должны выбрать хотя бы один элемент из списка представленного ниже для возможности массовых действий.

en: Selected items were removed.
ru-RU: Выбранные лоты будут удалены

en: orders were updated from eBay.
ru-RU: заказов были обновлены с eBay

en: You need to select at least one item from the list below in order to use bulk actions.
ru-RU: Вам необходимо выбрать более чем один лот из списка представленного ниже, чтобы произвести массовое действие.

en: There are duplicate orders for
ru-RU: Имеются дубликаты заказов на

en: Selected listings were ended.
ru-RU: Отобранные лоты будут остановлены.

en: Selected items were verified with eBay.
ru-RU: Отобранные лоты были верифицированы с eBay.

en: There were some problems verifying your items.
ru-RU: Возникли некоторые проблемы при проверке Ваших лотов.

en: Selected items were revised on eBay.
ru-RU: Отобранные лоты будут изменены на eBay

en: There were some problems revising your items.
ru-RU: Возникли некоторые проблемы при изменении Ваших лотов.

en: Selected items were published on eBay.
ru-RU: Отобранные лоты были опубликованы на eBay.

en: Some items could not be published.
ru-RU: Некоторые лоты не были опубликованы.

en: Selected items were re-listed on eBay.
ru-RU: Отобранные лоты будут перевыставлены на eBay

en: There were some problems relisting your items.
ru-RU: Возникли некоторые проблемы при перевыставлении Ваших лотов.

en: Selected items were updated from eBay.
ru-RU: Отобранные лоты были обновлены с eBay.

en: Selected items were archived.
ru-RU: Выбранные лоты были архивированы.

en: Selected items were locked.
ru-RU: Отобранные лоты будут заблокированы.

en: Selected items were unlocked.
ru-RU: Отобранные лоты будут разблокированы.

en: Selected items were unscheduled from auto relist.
ru-RU: Выбранные лоты были исключены из расписания для автоматического перевыставления.

en: Archive was cleared.
ru-RU: Архив был очищен.

en: New listing was prepared from product.
ru-RU: Товар из магазина был преобразован в новый лот на eBay.

en: Profiles were re-applied to selected items.
ru-RU: Профиль был переприменен по отношению к выбранным лотам.

en: There are %s changed item(s) which need to be revised on eBay to apply their latest changes.
ru-RU: Имеются %s измененных лотов, которые должны быть синхронизированы с eBay, для актуализации последних изменений.

en: There are %s manually relisted item(s) which need to be updated from eBay to fetch their latest changes.
ru-RU: Необходимо вручную перевыставить %s товар (ы), которые должны быть обновлены с eBay, чтобы внести последние изменения.

en: Update all relisted items
ru-RU: Обновить все перевыставленные лоты

en: Listing updated.
ru-RU: Листинг обновлен.

en: Your changes were updated on eBay.
ru-RU: Ваши изменения были обновлены на eBay.

en: Show details
ru-RU: Показать подробную информацию

en: Please keep only one listing and move unwanted duplicates to the archive.
ru-RU: Пожалуйста, оставьте только один листинг и переместите нежелательные дубликаты в архив.

en: Listings for product
ru-RU: Публикации для товара

en: Click to move to archive
ru-RU: Нажмите для перемещения в архив

en: Click to remove this listing
ru-RU: Нажмите для удаления текущего лота

en: Database log has been cleared.
ru-RU: Логи базы данных были очищены.

en: expired records have been removed and the database table has been optimized.
ru-RU: просроченные записи были удалены и таблицы базы данных были оптимизированы.

en: WP-Lister was activated on the selected sites.
ru-RU: WP-Lister был активирован на выбранных сайтах.

en: WP-Lister was deactivated on the selected sites.
ru-RU: WP-Lister был деактивирован на выбранных сайтах.

en: WP-Lister was installed from scratch on the selected sites.
ru-RU: WP-Lister был установлен с нуля на выбранных сайтах

en: WP-Lister was installed on the selected sites.
ru-RU: WP-Lister был установлен на выбранных сайтах.

en: WP-Lister was uninstalled on the selected sites.
ru-RU: WP-Lister был удален на выбранных сайтах.

en: Profile saved.
ru-RU: Профиль сохранен.

en: %s prepared items updated.
ru-RU: %s подготовленных лотов обновлено.

en: %s verified items updated.
ru-RU: обновит проверенные лоты.

en: %s published items changed.
ru-RU: %s опубликованных лотов изменено.

en: %s ended items updated.
ru-RU: %s завершенных лотов обновлено.

en: view updates
ru-RU: просмотреть обновления

en: Check for updates was initiated.
ru-RU: Была начата проверка обновлений.

en: You can visit your WordPress Updates now.
ru-RU: Вы можете обновить WordPress сейчас.

en: Since the updater runs in the background, it might take a little while before new updates appear.
ru-RU: Поскольку обновления запускается в фоновом режиме, то может потребоваться некоторое время, прежде чем новые обновления станут видимы.

en: Settings saved.
ru-RU: Настройки сохранены.

en: Categories mapping updated.
ru-RU: Категории обновляются.

en: Settings updated.
ru-RU: Настройки обновлены.

en: New template created in folder:
ru-RU: Новый шаблон создан в папке:

en: %s published items marked as changed.
ru-RU: %s опубликованных лотов помечено как измененные.

en: Template saved.
ru-RU: Шаблон сохранен.

en: There was a problem while extracting the archive:
ru-RU: Были проблемы при извлечении архива:

en: Your listing template was uploaded and installed.
ru-RU: Ваш шаблон размещения (объявления) был загружен и установлен.

en: There was a problem while processing your upload.
ru-RU: Во время загрузки возникла проблема.

en: Your token will expire on
ru-RU: Ваш токен действителен до

en: Your UserID is
ru-RU: Ваш ID пользователя

en: Transactions were loaded from eBay.
ru-RU: Сделки загруженные с eBay.

en: Orders were loaded from eBay.
ru-RU: Заказы были загружены с eBay.

en: fetching list of tasks
ru-RU: выборка списка задач

en: estimating time left
ru-RU: ориентировочно осталось

en: finishing up
ru-RU: закончить

en: All {0} tasks have been completed.
ru-RU: Все {0} задачи были выполнены.

en: processing {0} of {1}
ru-RU: обработано {0} из {1}

en: about {0} remaining
ru-RU: о {0} из оставшихся

en: Resize all
ru-RU: Изменить размеры для всех объектов

en: Selected transactions were updated from eBay.
ru-RU: Выбранные сделки были обновлены с eBay.

en: Selected transaction was reverted.
ru-RU: Выбранная сделка была отменена.

en: There are duplicate transactions which should be removed.
ru-RU: Сделки имеют дубликаты которые должны быть удалены.

en: Edit
ru-RU: Редактировать

en: Delete
ru-RU: Удалить

en: User
ru-RU: Пользователь

en: Site
ru-RU: Сайт

en: This is not a leaf category
ru-RU: Это не лист категорий

en: eBay category
ru-RU: eBay категории

en: eBay Store category
ru-RU: eBay категории Магазина

en: Reply on eBay
ru-RU: Ответить на eBay

en: Unread
ru-RU: Не прочитано

en: Read
ru-RU: Прочитать

en: Product
ru-RU: Товар

en: Update selected messages from eBay
ru-RU: Обновить выбранные сообщения с eBay

en: Delete selected messages
ru-RU: Удалить выбранные сообщения

en: All
ru-RU: Все

en: View Order
ru-RU: Просмотреть Заказ

en: Create Order
ru-RU: Создать Заказ

en: Payment complete
ru-RU: Оплата завершена

en: Payment in Progress
ru-RU: Оплата производится

en: The buyer's eCheck bounced
ru-RU: eCheck покупателя возвращен

en: Completed
ru-RU: Завершено

en: Created at
ru-RU: Дата публикации

en: Payment method
ru-RU: Способ оплаты

en: Status
ru-RU: Статус

en: Last change
ru-RU: Последние изменения

en: Update selected orders from eBay
ru-RU: Обновить выбранные заказы с eBay

en: Delete selected orders
ru-RU: Удалить выбранные заказы

en: Preview
ru-RU: Просмотреть

en: Lock
ru-RU: Блок от изменений

en: Unlock
ru-RU: Разблокировка

en: Revise
ru-RU: Пересмотреть

en: End Listing
ru-RU: Остановить размещение

en: Relist
ru-RU: Возможно перевыставить

en: Archive
ru-RU: Архив

en: Variations
ru-RU: Изменения

en: These variations will be listed as a single item.
ru-RU: Эти варианты будут размещены как отдельный лот.

en: archived
ru-RU: архивировано

en: imported
ru-RU: импортированы

en: selected
ru-RU: выбраны

en: relisted
ru-RU: перевыставить

en: Profile missing
ru-RU: Профиль содержит ошибки.

en: Template missing
ru-RU: Шаблон содержит ошибку

en: Image
ru-RU: Изображение

en: Sold
ru-RU: Продано

en: Fees
ru-RU: Комиссии

en: Ends at
ru-RU: Дата окончания

en: Profile
ru-RU: Профиль

en: Verify with eBay
ru-RU: Проверить с eBay

en: Publish to eBay
ru-RU: Опубликовать на eBay

en: Select another profile
ru-RU: Выбрать другой профиль

en: Re-apply profile
ru-RU: Переопределить профиль

en: Revise items
ru-RU: Пересмотреть лоты

en: End listings
ru-RU: Завершить выставленные лоты

en: Re-list ended items
ru-RU: Перевыставить завершенные лоты

en: Lock listings
ru-RU: Блокировать выставленные лоты

en: Unlock listings
ru-RU: Разблокировать выставленные лоты

en: Move to archive
ru-RU: Переместить в архив

en: Delete listings
ru-RU: Удалить листинг

en: Cancel relist schedule
ru-RU: Отменить запланированное перевыставление

en: Prepared
ru-RU: Подготовлено

en: Verified
ru-RU: Проверено

en: Published
ru-RU: Опубликовано

en: Changed
ru-RU: Изменено

en: Ended
ru-RU: Завершено

en: Archived
ru-RU: Архивировано

en: Scheduled
ru-RU: Запланировано

en: Locked
ru-RU: Заблокировано

en: Request
ru-RU: Запрос

en: Successful
ru-RU: Успешно

en: Warnings
ru-RU: Предупреждение

en: Failed
ru-RU: Ошибочно

en: Partial Failure
ru-RU: Частично с ошибкой

en: Unknown
ru-RU: Неизвестный

en: Dashboard
ru-RU: Обобщенные данные

en: Install
ru-RU: Установить

en: Activate
ru-RU: Активировать

en: Deactivate
ru-RU: Деактивировать

en: enabled
ru-RU: включить

en: disabled
ru-RU: выключить

en: not installed
ru-RU: не установлено

en: DB Version
ru-RU: Версия базы данных

en: Setup
ru-RU: Настройка

en: Folder
ru-RU: Папка

en: Update DB
ru-RU: Обновление базы данных

en: No profiles found.
ru-RU: Нет доступных профилей

en: Listing
ru-RU: Публикация

en: Duplicate
ru-RU: Дублировать

en: Download
ru-RU: Загрузить

en: Category
ru-RU: Категория

en: Default
ru-RU: По-умолчанию

en: Edit Product
ru-RU: Редактировать товар

en: InComplete
ru-RU: Неполный

en: Complete
ru-RU: Завершено

en: Update transaction from eBay
ru-RU: Обновить сделку с eBay

en: eBay Token
ru-RU: eBay Токен

en: Account Details
ru-RU: Детали учетной записи

en: Score
ru-RU: Счет

en: Store
ru-RU: Магазин

en: visit store
ru-RU: посетить магазин

en: Click "Connect with eBay" to sign in to eBay and grant access for WP-Lister
ru-RU: Нажмите \ \"Связаться с EBay ", чтобы войти в eBay и предоставить доступ для WP-Lister

en: After linking WP-Lister with your eBay account, click here to fetch your token
ru-RU: После связывания WP-Lister с Вашей учетной записью eBay, нажмите здесь для получения токена

en: Fetch eBay Token
ru-RU: Получить eBay токен

en: Conditions and item specifics are based on the category
ru-RU: Состояние и особенности лота основаны на выбранной категории

en: Shipping Options
ru-RU: Способы доставки

en: Destination
ru-RU: Страна назначения

en: First item cost
ru-RU: Стоимость за один купленный товар

en: Additional items cost
ru-RU: Стоимость за каждый следующий товар

en: Package
ru-RU: Упаковка

en: Handling fee
ru-RU: Пошлина за обработку

en: Add international shipping option
ru-RU: Добавить параметры международной доставки

en: Shipping discount profile
ru-RU: Профиль скидок на доставку

en: no discount profile
ru-RU: Нет профиля скидок

en: Packaging and handling costs
ru-RU: Стоимость обработки заказа

en: Promotional shipping discount
ru-RU: Рекламные скидки на доставку

en: Ship to locations
ru-RU: Возможна доставка в

en: Exclude locations
ru-RU: Страны исключения

en: Freight shipping may be used when flat or calculated shipping cannot be used due to the greater weight of the item.
ru-RU: Грузоперевозки используются когда фиксированная или расчетная стоимость доставки не могут быть использованы в связи с большим весом товара.

en: Currently, FreightFlat is available only for the US, UK, AU, CA and CAFR sites, and only for domestic shipping. On the US site, FreightFlat applies to shipping with carriers that are not affiliated with eBay.
ru-RU: В настоящее время, Грузоперевозки доступны только для сайтов США, Великобритании, AU, CA и CAFR и только для внутреннего сообщения. На американском сайте, Грузоперевозки относятся к экспедиционной доставке компанией не связанной с eBay.

en: Due to limitations in the eBay API, you still need to select at least one valid domestic shipping service. This will have no effect on the listing on eBay.
ru-RU: В связи с ограничениями в eBay API , вам все еще нужно выбрать по крайней мере один действительный внутренний сервис доставки. Это не будет иметь никакого влияния на публикацию на eBay.

en: Warning: Calculated shipping is currently only available on eBay US, Canada and Australia.
ru-RU: Предупреждение: Расчетная доставка  в настоящее время доступна только для eBay сайтов США, Канады и Австралии.

en: Add domestic shipping option
ru-RU: Добавить параметры домашней доставки

en: Enable free shipping
ru-RU: Подключить бесплатную доставку

en: Package type
ru-RU: Тип упаковки

en: There are %s prepared, %s verified and %s published items using this profile.
ru-RU: WP-Lister подготовит к размещению, верифицирует и опубликует лот, используя этот профиль.

en: update %s prepared items
ru-RU: обновить %s подготовленных лотов

en: update %s verified items
ru-RU: обновить проверенные лоты

en: update %s published items
ru-RU: обновить %s опубликованных лотов

en: update %s ended items
ru-RU: обновить %s завершенных лотов

en: update %s locked items
ru-RU: обновить %s заблокированных лотов

en: Location and Taxes
ru-RU: Страна и налоги

en: Postal code
ru-RU: Почтовый индекс

en: Country
ru-RU: Страна

en: Currency
ru-RU: Валюта

en: Taxes
ru-RU: Налоги

en: no taxes
ru-RU: Без налогов

en: fixed tax rate
ru-RU: Фиксированная налоговая ставка

en: use Sales Tax Table
ru-RU: Использовать таблицу налогообложения

en: apply product tax
ru-RU: применять налог на товар

en: Tax rate (VAT)
ru-RU: Налоговая ставка (НДС)

en: Quantity Override
ru-RU: Уточнить Количество

en: auto sync
ru-RU: авто синхронизация

en: custom qty
ru-RU: кол-во по усмотрению

en: Max. quantity
ru-RU: Макс. кол-во

en: Fixed quantity
ru-RU: Фиксир. кол-во

en: Title and Subtitle
ru-RU: Заголовок и Подзаголовок

en: Title prefix
ru-RU: Префикс заголовка

en: Title suffix
ru-RU: Суффикс заголовка

en: Add keywords to your listing title.
ru-RU: Добавить ключевые слова в заголовок Лота

en: How?
ru-RU: Как?

en: You can use a subset of the available listing shortcodes in title prefix and suffix.
ru-RU: Вы можете использовать подмножество доступных шорткодов для публикации, префикс и суффикс в названии.

en: Example
ru-RU: Пример

en: Bold title
ru-RU: Жирный заголовок

en: Enable subtitle
ru-RU: Включить подзаголовок

en: Custom subtitle
ru-RU: Пользовательский подзаголовок

en: Leave this empty to use the short description as subtitle.
ru-RU: Оставьте пустым, чтобы короткое описание было использовано в качестве подзаголовка.

en: Will be truncated after 55 characters.
ru-RU: Будет обрезано после 55 символов.

en: Variation mode
ru-RU: Режим изменений

en: list as variations
ru-RU: Список вариантов

en: flatten variations
ru-RU: выровнять варианты

en: Var. images
ru-RU: Варианты изображений

en: Image attribute
ru-RU: Атрибуты изображения

en: Add var. table
ru-RU: Добавить др. таблицу

en: Images
ru-RU: Изображения

en: Gallery image
ru-RU: Галерея изображений

en: Gallery type
ru-RU: Тип галереи

en: Other options
ru-RU: Прочие настройки

en: Store Pickup
ru-RU: Продажа \"Из рук в руки\"

en: Private listing
ru-RU: Скрывать детали сделки

en: Strikethrough price
ru-RU: Зачеркнутая цена

en: Hit Counter
ru-RU: Счетчик

en: Sort order
ru-RU: Сортировать заказы
