WP-Lister for eBay - en to it_IT translation catalogue (1376 entries)

en: Profile "%s" was applied to %s items.
it_IT: Il profilo "%s" è stato applicato a %s oggetti.

en: %s product(s) have been prepared and %s products were skipped.
it_IT: %s prodotti sono stati preparati e %s prodotti sono stati scartati.

en: %s product(s) have been prepared.
it_IT: %s prodotti sono stati preparati.

en: View prepared listings
it_IT: Visualizza gli elenchi preparati

en: %s products have been skipped.
it_IT: %s prodotti sono stati scartati.

en: image
it_IT: immagine

en: There were no products found for query %s.
it_IT: Non ho trovato oggetti per la ricerca %s.

en: WooCommerce order was created from eBay order.
it_IT: L' ordine WooCommerce è stato creato da un ordine eBay.

en: View order
it_IT: Visualizza ordine

en: There was a problem creating an order in WooCommerce from this eBay order.
it_IT: Si è verificato un problema durante la creazione di un ordine in WooCommerce a partire da questo ordine eBay.

en: %d listing is
it_IT: %d elenco è

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: eBay inventory was updated successfully for <em>%s</em>.
it_IT: L'inventario eBay è stato aggiornato correttamente per <em>%s</em>.

en: eBay listing has been marked as ended for <em>%s</em>.
it_IT: L'inserzione eBay è stata contrassegnata come terminata per <em>%s</em>.

en: There was a problem revising the inventory on eBay for <em>%s</em>! Revision will be retried in 5 minutes. Please check the database log and contact support.
it_IT: Si è verificato un problema durante la revisione dell'inventario su eBay per <em>%s</em> ! La revisione verrà ritentata tra 5 minuti. Controllare il registro del database e contattare il supporto.

en: There was a problem revising the inventory on eBay for <em>%s</em> and the revision retry limit has been reached. Please check the database log and contact support.
it_IT: Si è verificato un problema durante la revisione dell'inventario su <em>%s</em> eBay ed è stato raggiunto il limite di ripetizione dei tentativi di revisione. Controllare il registro del database e contattare il supporto.

en: Check again
it_IT: Controlla ancora

en: Mark all as changed
it_IT: Segna tutti come cambiati

en: Revise all changed items
it_IT: Rivedi tutti gli elementi modificati

en: Additional details about this error
it_IT: Altre informazioni su questo errore

en: Thank you for listing with %s
it_IT: Grazie per inserzionare con %s

en: No id param
it_IT: Manca il parametro ID

en: Request body empty
it_IT: Corpo della richiesta vuoto

en: You have not linked WP-Lister to your eBay account yet.
it_IT: Non hai ancora collegato WP-Lister al tuo account eBay.

en: To complete the setup procedure go to %s and follow the instructions.
it_IT: Per completare l'installazione vai a %s e segui le istruzioni.

en: Account Settings
it_IT: Configurazione account

en: Setup - Step 2
it_IT: Setup - Passo 2

en: Before creating your first profile, we need to download certain information which are specific to the eBay site you selected.
it_IT: Prima di creare il tuo primo profilo, è necessario scaricare alcune informazioni che sono specifiche per il sito eBay che hai selezionato.

en: This includes shipping options, payment methods, your custom store categories as well as the whole eBay category tree, which might take a while.
it_IT: Queste includono: le opzioni di spedizione, i metodi di pagamento, le categorie personalizzate del negozio, così come l'intera struttura delle categorie di eBay, per questo potrebbe occorrere un po' di tempo.

en: Refresh eBay details
it_IT: Aggiorna i dettagli eBay

en: Setup - Step 3
it_IT: Setup - Passo 3

en: Create a default listing template.
it_IT: Crea un modello di elenco predefinito.

en: To create your first listing template click on %s.
it_IT: Per creare il tuo primo modello di inserzione clicca su %s.

en: Replace the default text according to your requirements and save your template to continue.
it_IT: Sostituisci il testo predefinito secondo le tue esigenze e salva il template per continuare.

en: New Template
it_IT: Nuovo Template

en: Setup - Step 4
it_IT: Setup - Passo 4

en: The final step: create your first listing profile.
it_IT: Ultimo passo: crea il tuo primo profilo di inserzioni.

en: Click on %s and start defining your listing options.<br>After saving your profile, visit your Products page and select the products to list on eBay.
it_IT: Clicca su %s e inizia a definire le opzioni di vendita.<br>Dopo aver salvato il profilo, visita la pagina Prodotti e seleziona quelli da mettere in vendita su eBay.

en: New Profile
it_IT: Nuovo Profilo

en: Setup is complete.
it_IT: Il setup è stato completato.

en: You are ready now to list your first items.
it_IT: Adesso sei pronto a mettere in vendita i tuoi primi oggetti.

en: Visit your Products page, select a few items and select "List on eBay" from the bulk actions menu.
it_IT: Visita la tua pagina dei prodotti, seleziona alcuni oggetti e scegli "Lista su eBay" dal menu delle azioni collettive.

en: Install Update
it_IT: Installa aggiornamento

en: An update to %s is available.
it_IT: È disponibile un aggiornamento di %s.

en: Show Details
it_IT: Mostra dettagli

en: Site specific eBay details need to be updated.
it_IT: I dettagli eBay specifici del sito devono essere aggiornati.

en: Please visit your %s and click on "Refresh Details".
it_IT: Per favore visita il tuo %s e clicca su "Aggiorna Dettagli".

en: Warning: The token for your eBay account %s has expired on %s.
it_IT: Attenzione: il token del tuo account eBay %s è scaduto il %s.

en: Warning: The token for your eBay account %s will expire on %s.
it_IT: Attenzione: il token del tuo account eBay %s scade il %s.

en: The token for your eBay account %s seems to be invalid.
it_IT: Il token del tuo account eBay %s sembra non essere valido.

en: Listings
it_IT: Inserzioni

en: Profiles
it_IT: Profili

en: Templates
it_IT: Template

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Inventory Check
it_IT: Controllo inventario

en: Stock Log
it_IT: Registro delle scorte

en: Developer
it_IT: Sviluppatore

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Updates
it_IT: Aggiornamenti

en: Logs
it_IT: Log

en: View item on eBay
it_IT: Vedi prodotto su eBay

en: View item in WP-Lister
it_IT: Visualizza l'oggetto in WP-Lister

en: List on eBay
it_IT: Metti in vendita su eBay

en: Database was upgraded to version
it_IT: Il database è stato aggiornato alla versione

en: Database upgrade is in progress
it_IT: Aggiornamento del database in corso

en: Scheduled to update inventory in the background for %s item(s) on eBay...
it_IT: Pianificato per aggiornare l'inventario in background per %s oggetti su eBay...

en: Preparing to update inventory for %s item(s) on eBay...
it_IT: Prepararsi ad aggiornare l'inventario per %s oggetti su eBay...

en: eBay inventory was updated successfully.
it_IT: L'inventario eBay è stato correttamente aggiornato.

en: There was a problem revising the inventory on eBay! Revision will be retried in 5 minutes. Please check the database log and contact support.
it_IT: Si è verificato un problema durante la revisione dell'inventario su eBay! La revisione verrà ritentata in 5 minuti. Controllare il registro del database e contattare il supporto.

en: There was a problem revising the inventory on eBay for the products in this order and the revision retry limit has been reached. Please check the database log and contact support.
it_IT: Si è verificato un problema durante la revisione dell'inventario su eBay per i prodotti in questo ordine ed è stato raggiunto il limite di ripetizione dei tentativi di revisione. Controllare il registro del database e contattare il supporto.

en: No active eBay listings found in this order.
it_IT: Nessun annuncio eBay attivo trovato in questo ordine.

en: An unknown error occurred
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto

en: Warning: This number does not seem to be a valid UPC:
it_IT: Attenzione: questo numero non sembra essere un codice UPC valido:

en: Valid UPCs must have 12 digits.
it_IT: Un codice UPC deve avere 12 cifre.

en: Warning: This number does not seem to be a valid EAN:
it_IT: Attenzione: questo numero non sembra essere un valido codice EAN:

en: Valid EANs must have 13 digits.
it_IT: Un codice EAN valido è di 13 cifre.

en: Warning: Stock management is enabled for this product but is disabled for these variations:
it_IT: Attenzione: la gestione delle scorte è abilitata per questo prodotto, ma è disabilitata per queste variazioni:

en: eBay requires separate stock levels for each variation. So please enable stock management for each variation and set the stock level on the variation level.
it_IT: eBay richiede livelli di scorte separati per ogni variazione. Quindi, per favore abilita la gestione delle scorte per ogni variazione e imposta il livello delle scorte al livello di variazione.

en: Disabling stock management for single variations will cause sales not to be synced properly.
it_IT: Disabilitando la gestione degli stock per singole variazioni, le vendite non verranno sincronizzate correttamente.

en: Prepare this product to be listed on eBay.
it_IT: Prepara questo prodotto per essere messo in vendita su eBay.

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Product cannot be trashed because it is linked to an active listing. Please end the listing first then try again.
it_IT: Il prodotto non può essere cestinato perché è collegato a un'inserzione attiva. Termina prima l'inserzione, quindi riprova.

en: On eBay
it_IT: Su eBay

en: Not on eBay
it_IT: Non su eBay

en: Placed on eBay
it_IT: Caricato su eBay

en: Not placed on eBay
it_IT: Non caricato su eBay

en: View on eBay
it_IT: Vedi su eBay

en: Verify
it_IT: Verifica

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: This product is linked to %s eBay listings
it_IT: Questo prodotto è collegato a %s inserzioni eBay

en: This listing is locked. When this product is changed, its price and stock level will be updated automatically on eBay.
it_IT: Questo elenco è bloccato. Quando questo prodotto viene modificato, il suo prezzo e il livello delle scorte verranno aggiornati automaticamente su eBay.

en: If the product is out of stock, the listing will be ended on eBay.
it_IT: Se il prodotto non è più disponibile l'inserzione viene terminata su eBay.

en: Revise inventory on update
it_IT: Aggiorna inventario dopo l'aggiornamento

en: Revise eBay listing when updating the product
it_IT: Aggiorna inserzione eBay quando si aggiorna il prodotto

en: Revise listing on update
it_IT: Rivedi l'elenco durante l'aggiornamento

en: Relist eBay listing when updating the product
it_IT: Rimetti in vendita l'oggetto quando sono state fatte modifiche al prodotto

en: If the product is out of stock, it can not be relisted on eBay.
it_IT: Se il prodotto non è in stock non può essere rimesso in vendita su Ebay.

en: Relist item
it_IT: Rimetti in vendita prodotto

en: Product and eBay listing were updated. <a href="%s">View Product</a>
it_IT: Il prodotto e il listing su eBay sono stati aggiornati. <a href="%s">Guarda il prodotto</a>

en: Product has been updated and the eBay listing has been scheduled for a background revision. <a href="%s">View Product</a>
it_IT: Il prodotto è stato aggiornato e l'inserzione eBay è stata programmata per una revisione in background. <a href="%s">Visualizza il prodotto</a>

en: View details
it_IT: Vedi dettagli

en: Starting bid
it_IT: Offerta di partenza

en: Current bid
it_IT: Offerta attuale

en: bids
it_IT: offerte

en: This item is currently on auction and will end in %s
it_IT: Questo prodotto è attualmente in asta e terminerà il %s

en: This item is currently on auction on eBay.
it_IT: Questo prodotto è attualmente in asta su eBay.

en: Compatibility
it_IT: Compatibilità

en: New
it_IT: Nuovo

en: New other
it_IT: Un altro

en: New with defects
it_IT: Nuovo con difetti

en: Manufacturer refurbished
it_IT: Ricondizionato dal produttore

en: Seller refurbished
it_IT: Ricondizionato dal venditore

en: Used
it_IT: Usato

en: Very Good
it_IT: Molto buono

en: Good
it_IT: Buono

en: Acceptable
it_IT: Accettabile

en: For parts or not working
it_IT: Per ricambi o non funzionante

en: Item Compatibility List
it_IT: Lista compatibilità prodotto

en: Contains eBay Plus Transaction
it_IT: Contiene la transazione eBay Plus

en: eBay User ID: %s
it_IT: ID utente eBay: %s

en: eBay Sales Record ID: %s
it_IT: ID record vendite eBay: %s

en: eBay Fee
it_IT: Costi di eBay

en: eBay order refund %s (eBay Order #: %s)
it_IT: Ordine eBay rimborsato %s (ordine eBay°: %s)

en: VAT
it_IT: IVA

en: This order was placed on eBay.
it_IT: Questo ordine è stato effettuato su eBay.

en: Shipping service
it_IT: Servizio di spedizione

en: Select shipping service
it_IT: Seleziona servizio di spedizione

en: Tracking ID:
it_IT: ID di tracking:

en: Shipping date:
it_IT: Data di spedizione:

en: Your feedback:
it_IT: La tua opinione:

en: Mark as Paid
it_IT: Pagato

en: Yes
it_IT: Sì

en: Preparing to complete sale on eBay...
it_IT: Preparazione per completare la vendita su eBay...

en: eBay sale was completed successfully.
it_IT: La vendita su eBay è stata completata con successo.

en: There was a problem completing the sale on eBay! Maximum retry limit reached. Please contact support.
it_IT: Si è verificato un problema nel completare la vendita su eBay! Limite massimo di tentativi raggiunto. Si prega di contattare l'assistenza.

en: There was a problem completing the sale on eBay. %s. Retrying again in 5 minutes
it_IT: Si è verificato un problema nel completare la vendita su eBay. %s. Riprovare tra 5 minuti

en: There was a problem completing the sale on eBay! Retrying again in 5 minutes.
it_IT: Si è verificato un problema nel completare la vendita su eBay! Riprovare di nuovo tra 5 minuti.

en: eBay Options
it_IT: Opzioni eBay

en: eBay Product Identifiers
it_IT: Identificatori di prodotto eBay

en: Advanced eBay Options
it_IT: Opzioni eBay avanzate

en: eBay Categories and Item Specifics
it_IT: Categorie eBay e specifiche dell'oggetto

en: eBay Part Compatibility
it_IT: Compatibilità Parti eBay

en: eBay Shipping Options
it_IT: Opzioni di spedizione eBay

en: Listing title
it_IT: Titolo inserzione

en: Custom listing title
it_IT: Titolo inserzione personalizzato

en: Leave empty to generate title from product name.
it_IT: Lascia vuoto per generare il titolo dal nome del prodotto.

en: Template shortcodes can be used.
it_IT: È possibile utilizzare gli shortcode dei modelli.

en: Listing subtitle
it_IT: Sottotitolo inserzione

en: Custom listing subtitle
it_IT: Sottotitolo listing personalizzato

en: Leave empty to use the product excerpt.
it_IT: Lascia vuoto per utilizzare la descrizione breve.

en: Price / Start Price
it_IT: Prezzo/Prezzo iniziale

en: Start Price
it_IT: Prezzo di partenza

en: Listing Type
it_IT: Tipo di inserzione

en: -- use profile setting --
it_IT: -- usa impostazioni del profilo --

en: Auction
it_IT: Asta

en: Fixed Price
it_IT: Prezzo fisso

en: Listing Duration
it_IT: Durata inserzione

en: Day
it_IT: Giorno

en: Days
it_IT: Giorni

en: Good Till Canceled
it_IT: Senza scadenza

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Condition description
it_IT: Descrizione delle condizioni

en: This field should only be used to further clarify the condition of used items.
it_IT: Questo campo dovrebbe essere utilizzato solo per spiegare più in dettagli le condizioni dei prodotti usati.

en: Set the EPID for this product, if applicable.
it_IT: Inserisci il codice UPC per questo prodotto, se disponibile.

en: As of 2015, eBay requires product identifiers (UPC or EAN) in selected categories.<br><br>If your products do have neither UPCs nor EANs, leave this empty and enable the "Missing Product Identifiers" option on the advanced settings page.
it_IT: A partire dal 2015, eBay richiede identificatori di prodotto (UPC o EAN) in categorie selezionate. <br> <br> Se i tuoi prodotti non hanno né UPC né EAN, lascia vuoto e abilita l'opzione "Identificatori di prodotti mancanti" nella pagina delle impostazioni avanzate .

en: As of 2015, eBay requires product identifiers (UPC, EAN, MPN or ISBN) in selected categories.<br><br>If your product does not have an ISBN, leave this empty.
it_IT: A partire dal 2015, eBay richiede identificatori di prodotto (UPC, EAN, MPN o ISBN) in categorie selezionate. <br> <br> Se il tuo prodotto non ha un codice ISBN, lascia vuoto.

en: As of 2015, eBay requires product identifiers (UPC, EAN or Brand/MPN) in selected categories.<br><br>If your product does not have an MPN, leave this empty.
it_IT: A partire dal 2015, eBay richiede identificatori di prodotto (UPC, EAN, Marca/MPN) in categorie selezionate. <br> <br> Se il tuo prodotto non ha un codice ISBN, lascia vuoto.

en: As of 2015, eBay requires product identifiers (UPC, EAN or Brand/MPN) in selected categories.<br><br>If your product has an MPN, you need to enter both brand and MPN.
it_IT: A partire dal 2015, eBay richiede identificatori di prodotto (UPC, EAN, Marca/MPN) in categorie selezionate. <br> <br> Se il tuo prodotto non ha un codice ISBN, lascia vuoto.

en: Buy Now Price
it_IT: Prezzo "Compralo subito"

en: The optional Buy Now Price is only used for auction style listings. It has no effect on fixed price listings.
it_IT: Questo campo opzionale è utilizzato solo nelle aste. Non ha effetto quando si sceglie il prezzo fisso.

en: Reserve Price
it_IT: Prezzo base

en: The lowest price at which you are willing to sell the item. Not all categories support a reserve price.<br>Note: This only applies to auction style listings.<br><br>Note: Setting a Reserve Price may incur additional listing fees.
it_IT: Il prezzo più basso al quale sei disposto a vendere l'articolo. Non tutte le categorie supportano un prezzo di riserva.<br>Nota: questo vale solo per le inserzioni in stile asta.<br><br>Nota: l'impostazione di un Prezzo di riserva potrebbe comportare costi di inserzione aggiuntivi.

en: Gallery Image URL
it_IT: URL della galleria immagini

en: Enter an URL if you want to use a custom gallery image on eBay.
it_IT: Inserisci un URL se vuoi utilizzare su eBay una galleria di immagini personalizzata.

en: Hide from eBay
it_IT: Nascondi da eBay

en: Hide this product from the list of products currently not listed on eBay.
it_IT: Nascondi questo prodotto dalla lista di quelli attualmente non mostrati su eBay.

en: Global Shipping
it_IT: Spedizione globale

en: Enable eBay's Global Shipping Program for this product.
it_IT: Attiva il Programma di spedizione globale di eBay per questo prodotto.

en: Enable this product to be offered via the eBay Plus program.
it_IT: Abilita l'offerta di questo prodotto tramite il programma eBay Plus.

en: Best Offer
it_IT: Miglior offerta

en: Enable Best Offer to allow a buyer to make a lower-priced binding offer.
it_IT: Abilita Migliore Offerta per permettere all'acquirente di inviarti un'offerta di valore inferiore.

en: Auto accept price
it_IT: Accettazione automatica prezzo

en: The price at which Best Offers are automatically accepted.
it_IT: Il prezzo al quale Migliore Offerta viene automaticamente accettata.

en: Minimum price
it_IT: Prezzo minimo

en: Specifies the minimum acceptable Best Offer price.
it_IT: Specifica il minimo accettabile per il prezzo Migliore Offerta.

en: Yes, require immediate payment through PayPal
it_IT: Sì, richiedi pagamento immediato attraverso PayPal

en: Immediate payment
it_IT: Pagamento immediato

en: Payment policy
it_IT: Politica di pagamento

en: Return policy
it_IT: Politica di restituzione

en: Payment Instructions
it_IT: Istruzioni di pagamento

en: will be assigned automatically
it_IT: sarà assegnato automaticamente

en: eBay categories
it_IT: Categorie eBay

en: Primary eBay category
it_IT: Categoria eBay primaria

en: select
it_IT: seleziona

en: remove
it_IT: rimuovi

en: Secondary eBay category
it_IT: Categoria eBay secondaria

en: Store categories
it_IT: Categorie negozio

en: Store category
it_IT: Categoria Negozio

en: Clear all
it_IT: Cancella tutto

en: Add row
it_IT: Aggiungi riga

en: To remove a row empty the first column and update.
it_IT: Per rimuovere una riga, azzera la prima colonna e aggiorna.

en: Add compatibility table
it_IT: Aggiungi tabella di compatibilità

en: Are you sure you want to remove the entire table?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere l'intera tabella ?

en: Item Specifics
it_IT: Specifiche prodotto

en: Custom shipping options
it_IT: Opzioni di spedizione personalizzate

en: Use Flat Shipping
it_IT: Utilizza tariffa unica

en: Use Calculated Shipping
it_IT: Usa la spedizione calcolata

en: Use Flat Domestic and Calculated International Shipping
it_IT: Usa tariffa unica nazionale e la spedizione internazionale calcolata

en: Use Calculated Domestic and Flat International Shipping
it_IT: Utilizza la tariffa nazionale calcolata e usa la tariffa unica per spedizioni internazionali

en: Use Freight Shipping
it_IT: Usa il trasporto merci

en: Domestic shipping
it_IT: Spedizione nazionale

en: International shipping
it_IT: Spedizione Internazionale

en: Unknown category ID
it_IT: ID di categoria sconosciuto

en: the last %s days
it_IT: gli ultimi %s giorni

en: from %s to %s
it_IT: dal %s al %s

en: New messages created
it_IT: Nuovo messaggio creato

en: Existing messages updated
it_IT: Messaggi esistenti aggiornati

en: Received at
it_IT: Ricevuto alle

en: Message ID
it_IT: ID messaggio

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: eBay ID
it_IT: ID eBay

en: Title
it_IT: Titolo

en: Sender
it_IT: Mittente

en: Order cancelled on eBay
it_IT: Ordine cancellato su eBay

en: New orders created
it_IT: Nuovi ordini creati

en: Existing orders updated
it_IT: Ordini esistenti aggiornati

en: Old or foreign orders skipped
it_IT: Ordini vecchi o esterni ignorati

en: Orders failed to create
it_IT: Impossibile creare gli ordini

en: Note: Orders from foreign eBay sites were skipping during update.
it_IT: Nota: gli ordini dai siti esteri di eBay sono ignorati durante l'aggiornamento.

en: Last modified
it_IT: Ultima modifica

en: Order ID
it_IT: ID ordine

en: Action
it_IT: Azione

en: Total
it_IT: Totale

en: Buyer ID
it_IT: ID acquirente

en: Date created
it_IT: Data di creazione

en: Economy services
it_IT: Servizi Economici

en: Standard services
it_IT: Servizi Standard

en: Expedited services
it_IT: Servizi Espressi

en: One-day services
it_IT: Servizi 24 ore

en: Pickup services
it_IT: Servizi Ritiro in Sede

en: Other services
it_IT: Altri Servizi

en: International services
it_IT: Servizi Internazionali

en: eBay shipping services
it_IT: Servizi spedizione eBay

en: Some variations seem to have no price.
it_IT: Alcune varianti sembrano non avere prezzo.

en: eBay does not allow attribute values longer than 65 characters.
it_IT: eBay non permette valori di attributo lunghi più di 65 caratteri.

en: You need to shorten this value:
it_IT: 31 / 5000
    Risultati della traduzione
    Devi accorciare questo valore:

en: Only some variations have MPNs.
it_IT: Solo alcune varianti hanno MPN.

en: To prevent listing errors, missing MPNs have been filled in with "Does not apply".
it_IT: Per impedire gli errori  negli elenchi, gli MPN mancanti sono stati configurati con "Non applicabile".

en: You are using the same SKU for more than one variations which is not allowed by eBay.
it_IT: Stai utilizzando lo stesso SKU per più di una variazione, cosa che non è consentita da eBay.

en: To circumvent this issue, your item will be listed without SKU.
it_IT: Per aggirare questo problema, il tuo oggetto verrà pubblicato senza SKU.

en: Some variations are missing a SKU.
it_IT: In alcune varianti manca uno SKU.

en: It is required to assign a unique SKU to each variation to prevent issues syncing sales.
it_IT: È necessario assegnare uno SKU univoco a ciascuna variante per evitare problemi di sincronizzazione delle vendite.

en: None of these variations are in stock.
it_IT: Nessuna di queste varianti è disponibile.

en: Price can not be zero.
it_IT: Il prezzo non può essere zero.

en: eBay requires a minimum price of %s for this listing type.
it_IT: eBay richiede un prezzo minimo di %s per questo tipo di inserzione.

en: There has been no primary category assigned.
it_IT: Non è stata assegnata alcuna categoria primaria.

en: You need to add at least one image to your product.
it_IT: Devi aggiungere almeno un'immagine al tuo prodotto.

en: Reserve price does not apply to fixed price listings.
it_IT: Il prezzo di riserva non si applica alle inserzioni a prezzo fisso.

en: Price and shipping were omitted since this item has promotional sale enabled.
it_IT: Il prezzo e la spedizione sono stati omessi poiché questo articolo ha attivato la vendita promozionale.

en: Skipped product with status
it_IT: Prodotto saltato con stato

en: Skipped product %s with status %s.
it_IT: Prodotto saltato %s con stato %s.

en: "%s" already exists in account %s and has been skipped.
it_IT: "%s" esiste già nell'account %s ed è stato ignorato.

en: Error: MySQL failed to create listing record for "%s" (%s) using profile %s. Please contact support and include this error message.
it_IT: Errore: MySQL non è riuscito a creare il record di elenco per "%s" (%s) utilizzando il profilo %s. Contatta l'assistenza e includi questo messaggio di errore.

en: duplicated
it_IT: duplicato

en: Price
it_IT: Prezzo

en: New transactions created
it_IT: Nuove transazioni create

en: Existing transactions updated
it_IT: Transazioni esistenti aggiornate

en: Foreign transactions skipped
it_IT: Transazioni esterne saltate

en: Transactions failed to create
it_IT: Fallita la creazione delle transazioni

en: Note: Foreign transactions for which no matching item ID could be found in WP-Lister's listings table were skipping during update.
it_IT: Nota: le transazioni estere per le quali non è stato possibile trovare un ID articolo corrispondente nella tabella delle inserzioni di WP-Lister verranno saltate durante l'aggiornamento.

en: Transaction ID
it_IT: ID Transazione

en: Item ID
it_IT: ID Oggetto

en: Account has been deleted.
it_IT: L'account è stato cancellato.

en: Account has been enabled.
it_IT: L'account è stato abilitato.

en: Account has been disabled.
it_IT: L'account è stato disabilitato.

en: Default account has been changed successfully.
it_IT: L'account di default è stato cambiato con successo.

en: Account details have been updated.
it_IT: I dettagli dell'account sono stati aggiornati.

en: Your default account does not exist anymore. Please select a new default account.
it_IT: Il tuo account predefinito non esiste più. Si prega di selezionare un nuovo account predefinito.

en: A new eBay token was found and your default account has been updated accordingly.
it_IT: È stato trovato un nuovo token eBay e il tuo account predefinito è stato aggiornato di conseguenza.

en: Account was updated.
it_IT: L'account è stato aggiornato.

en: eBay token was updated.
it_IT: Il token di eBay è stato aggiornato.

en: New account was added.
it_IT: E' stato aggiunto un nuovo account.

en: Please refresh account and site specific details now.
it_IT: Si prega di aggiornare l'account e i dettagli specifici del sito ora.

en: %s message(s) found on eBay for account %s.
it_IT: %s messaggi trovati su eBay per l'account %s.

en: Timespan
it_IT: Periodo

en: show details
it_IT: mostra dettagli

en: messages were updated from eBay.
it_IT: messaggi sono stati aggiornati da eBay.

en: You need to select at least one item from the list below in message to use bulk actions.
it_IT: È necessario selezionare almeno un elemento dall'elenco sottostante per utilizzare le azioni di massa.

en: Selected items were removed.
it_IT: Gli oggetti selezionati sono stati rimossi.

en: %s order(s) found on eBay.
it_IT: %s ordini trovati su eBay.

en: %s order(s) found on eBay for account %s.
it_IT: %s ordini trovati su eBay per l'account %s.

en: orders were updated from eBay.
it_IT: ordini sono stati aggiornati da eBay.

en: You need to select at least one item from the list below in order to use bulk actions.
it_IT: È necessario selezionare almeno un elemento dall'elenco sottostante per utilizzare le azioni di massa.

en: There are duplicate orders for
it_IT: Ci sono ordini duplicati per

en: Grid Editor
it_IT: Editor Griglia

en: Tutorial
it_IT: Guida

en: Selected listings were ended.
it_IT: Le inserzione selezionate sono scadute.

en: Selected items were verified with eBay.
it_IT: Gli oggetti selezionati sono stati verificati da eBay.

en: There were some problems verifying your items.
it_IT: Si sono presentati alcuni problemi nel verificare i tuoi oggetti.

en: Selected items were revised on eBay.
it_IT: Gli articoli selezionati sono stati rivisti su eBay.

en: There were some problems revising your items.
it_IT: Ci sono stati alcuni problemi nella revisione dei tuoi oggetti.

en: Selected items were published on eBay.
it_IT: Gli oggetti selezionati sono stati pubblicati su eBay.

en: Some items could not be published.
it_IT: Non è stato possibile pubblicare alcuni oggetti.

en: Selected items were re-listed on eBay.
it_IT: Gli oggetti selezionati sono stati rimessi in vendita su eBay.

en: There were some problems relisting your items.
it_IT: Si sono verificati alcuni problemi nel rimettere in vendita i tuoi oggetti.

en: Selected items were updated from eBay.
it_IT: Gli oggetti selezionati sono stati aggiornati da eBay.

en: Selected items were archived.
it_IT: Gli elementi selezionati sono stati archiviati.

en: Selected items had their status reset to prepared.
it_IT: Gli articoli selezionati hanno il loro stato ripristinato per essere preparati.

en: EPS cache was cleared for selected items.
it_IT: La cache EPS è stata cancellato per gli oggetti selezionati.

en: Selected items were locked.
it_IT: Gli elementi selezionati sono stati bloccati.

en: Selected items were unlocked.
it_IT: Gli elementi selezionati sono stati sbloccati.

en: Selected items were unscheduled from auto relist.
it_IT: Seleziona gli oggetti che vanno tolti dal rinnovo automatico inserzione.

en: Archive was cleared.
it_IT: L'archivio è stato cancellato.

en: New listing was prepared from product.
it_IT: Il nuovo elenco è stato preparato dal prodotto.

en: Could not create a new listing from this product.
it_IT: Non posso creare un nuovo listing per questo prodotto.

en: Selected variations were split into single items.
it_IT: Le varianti selezionate sono state suddivise in singoli prodotti.

en: Profiles were re-applied to selected items.
it_IT: I profili sono stati applicati nuovamente agli oggetti selezionati.

en: There are %s changed item(s), with %s item(s) queued to be revised.
it_IT: Ci sono %s elementi modificati, con %s elementi in coda per essere rivisti.

en: There are %s changed item(s) which need to be revised on eBay to apply their latest changes.
it_IT: Ci sono %s articoli modificati che devono essere rivisti su eBay per applicare le loro ultime modifiche.

en: There are %s items which are currently ended on eBay, but are in stock on your website and can be relisted.
it_IT: Ci sono %s articoli che sono attualmente terminati su eBay, ma sono disponibili sul tuo sito web e possono essere rimessi in vendita.

en: Relist all restocked items
it_IT: Rimettere in vendita tutti gli articoli riforniti

en: There are %s manually relisted item(s) which need to be updated from eBay to fetch their latest changes.
it_IT: Ci sono %s articoli rimessi manualmente che devono essere aggiornati da eBay per recuperare le loro ultime modifiche.

en: Update all relisted items
it_IT: Aggiorna tutti i prodotti rimessi in vendita

en: Listing updated.
it_IT: Inserzione aggiornata.

en: Your changes were updated on eBay.
it_IT: I tuoi cambiamenti sono stati aggiornati su eBay.

en: Warning: There are duplicate listings for %s product(s).
it_IT: Avviso: ci sono elenchi duplicati per %s prodotto/i.

en: Show details
it_IT: Mostra dettagli

en: Creating multiple listings for one product is not recommended as it can cause issues syncing sales and other unexpected behaviour.
it_IT: La creazione di più schede per un prodotto non è consigliata in quanto può causare problemi di sincronizzazione delle vendite e altri comportamenti imprevisti.

en: Please keep only one listing and move unwanted duplicates to the archive.
it_IT: Per favore mantieni un solo elenco e sposta i duplicati indesiderati nell'archivio.

en: If you are not planning to use the synchronize sales option, you can hide this warning in settings.
it_IT: Se non si prevede di utilizzare l'opzione di vendita sincronizzata, è possibile nascondere questo avviso nelle impostazioni.

en: Listings for product
it_IT: Inserzioni per il prodotto

en: Click to move to archive
it_IT: Fare clic per passare all'archivio

en: Click to remove this listing
it_IT: Clicca per rimuovere questa inserzione

en: Apply Profile
it_IT: Applica Profilo

en: Apply Template
it_IT: Applica il template

en: Database log has been cleared.
it_IT: Il log del database è stato ripulito.

en: expired records have been removed and the database table has been optimized.
it_IT: I record scaduti sono stati rimossi e la tabella del database è stata ottimizzata.

en: WP-Lister was activated on the selected sites.
it_IT: WP-Lister è stato attivato sui siti selezionati.

en: WP-Lister was deactivated on the selected sites.
it_IT: WP-Lister è stato disattivato sui siti selezionati.

en: WP-Lister was installed from scratch on the selected sites.
it_IT: WP-Lister è stato installato da zero su siti selezionati.

en: WP-Lister was installed on the selected sites.
it_IT: WP-Lister è stato installato sui siti selezionati.

en: WP-Lister was uninstalled on the selected sites.
it_IT: WP-Lister è stato disinstallato dai siti selezionati.

en: You need to refresh site specific eBay details before you can save a listing profile.
it_IT: Devi aggiornare i dettagli eBay specifici del sito prima di poter salvare un profilo dell'inserzione.

en: Profile saved.
it_IT: Profilo salvato.

en: %s prepared items updated.
it_IT: %s oggetti preparati aggiornati.

en: %s verified items updated.
it_IT: %s oggetti verificati aggiornati.

en: %s published items changed.
it_IT: %s oggetti pubblicati aggiornati.

en: %s ended items updated.
it_IT: %s prodotti terminati sono stati aggiornati.

en: Please select
it_IT: Per favore seleziona

en: Update available
it_IT: Aggiornamento disponibile

en: Please visit your WordPress Updates to install the new version.
it_IT: Visita la pagina di aggiornamenti WordPress per installare la nuova versione.

en: view updates
it_IT: vedi aggiornamenti

en: You are using the latest version of WP-Lister. That's great!
it_IT: Stai utilizzando l'ultima versione di WP-Lister. Ottimo !

en: Check for updates was initiated.
it_IT: Controllo aggiornamenti iniziato.

en: You can visit your WordPress Updates now.
it_IT: Adesso puoi visualizzare la pagina aggiornamenti di Wordpress.

en: Since the updater runs in the background, it might take a little while before new updates appear.
it_IT: Poiché l'aggiornamento avviene in background, potrebbero trascorrere alcuni minuti perché gli aggiornamenti siano visibili.

en: Stocks log has been cleared.
it_IT: Il registro delle scorte è stato cancellato.

en: Settings saved.
it_IT: Impostazioni salvate.

en: Categories mapping updated.
it_IT: Mappatura delle categorie aggiornata.

en: Please enter your license key.
it_IT: Inserisci la tua chiave di licenza.

en: Please enter your license email address.
it_IT: Inserisci la l'indirizzo email associato alla licenza.

en: Plugin activated.
it_IT: Plugin attivato.

en: Connection failed to the License Key API server. Try again later.
it_IT: Connessione non riuscita al server API della chiave di licenza. Riprovare più tardi.

en: Your license was deactivated.
it_IT: La tua licenza è stata disattivata.

en: Your license is currently active on this site.
it_IT: La tua licenza è attualmente attiva su questo sito.

en: Your license is currently not activated on this site.
it_IT: La licenza non è al momento attivata su questo sito.

en: Settings updated.
it_IT: Impostazioni aggiornate.

en: Update channel was changed.
it_IT: Il canale di aggiornamento è stato modificato.

en: To install the latest version of WP-Lister, please visit your WordPress Updates now.
it_IT: Per installare l'ultima versione di WP-Lister, vai alla funzione di aggiornamento di WordPress.

en: <b>Warning:</b> The function <em>%s</em> is being used by %d templates (%s).
it_IT: <b>Attenzione:</b> La funzione <em>%s</em> viene utilizzata da %d modelli ( %s ).

en: New template created in folder:
it_IT: Nuovo template creato nella cartella:

en: %s published items marked as changed.
it_IT: %s oggetti pubblicati sono stati segnati come modificati.

en: Template saved.
it_IT: Template salvato.

en: There was a problem while extracting the archive:
it_IT: Si è verificato un problema nell'estrazione dell'archivio:

en: Your listing template was uploaded and installed.
it_IT: Il tuo template di inserzione è stato caricato e installato.

en: There was a problem while processing your upload.
it_IT: Si è verificato un problema durante il caricamento.

en: Your token will expire on
it_IT: Il tuo token scadrà il

en: Your UserID is
it_IT: Il tuo userID è

en: Transactions were loaded from eBay.
it_IT: Le transazioni sono stata caricate da eBay.

en: Orders were loaded from eBay.
it_IT: Ordini caricati da eBay.

en: WP-Lister Amazon is active so stock logging in eBay is disabled. View the stocks log <a href="%s">here</a> instead.
it_IT: WP-Lister Amazon è attivo, quindi l'accesso alle scorte in eBay è disabilitato. Visualizza invece il registro delle scorte <a href="%s">qui.</a>

en: Error fetching the time from eBay. Please make sure you have an active eBay account in WP-Lister with a valid token
it_IT: Errore durante il recupero dell'ora da eBay. Assicurati di avere un account eBay attivo in WP-Lister con un token valido

en: fetching list of tasks
it_IT: recupero elenco delle attività

en: estimating time left
it_IT: stima tempo rimanente

en: finishing up
it_IT: terminando

en: All {0} tasks have been completed.
it_IT: Tutti i {0} compiti sono stati completati.

en: processing {0} of {1}
it_IT: elaborazione {0} di {1}

en: about {0} remaining
it_IT: su {0} rimanenti

en: Please don't close this window until all tasks are completed.
it_IT: Per favore non chiudere questa finestra finché tutte le operazioni non saranno state completate.

en: Perform Deep Scan
it_IT: Esegui una scansione profonda

en: Resize all
it_IT: Ridimensiona tutti

en: Transactions
it_IT: Transazioni

en: Selected transactions were updated from eBay.
it_IT: Le transazioni selezionate sono state aggiornate da eBay.

en: Selected transaction was reverted.
it_IT: Le transazioni selezionate sono state ripristinate.

en: There are duplicate transactions which should be removed.
it_IT: Esistono transazioni duplicate che dovrebbero essere rimosse.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Make default
it_IT: Rendi default

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Refresh Details
it_IT: Aggiorna dettagli

en: Visit Store
it_IT: Visita il negozio

en: User
it_IT: Utente

en: Site
it_IT: Sito

en: Valid Until
it_IT: Valido fino a

en: This is not a leaf category
it_IT: Questa non è una categoria foglia

en: Refresh categories for account %s
it_IT: Aggiorna le categorie per l'account %s

en: Save changes
it_IT: Registra le modifiche

en: Local category
it_IT: Categoria locale

en: eBay category
it_IT: Categoria eBay

en: eBay Store category
it_IT: Categoria Negozio eBay

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Reply on eBay
it_IT: Rispondi su eBay

en: Unread
it_IT: Non letto

en: Read
it_IT: Letto

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Update selected messages from eBay
it_IT: Aggiorna messaggi selezionati da eBay

en: Delete selected messages
it_IT: Elimina messaggi selezionati

en: All
it_IT: Tutti

en: View Order
it_IT: Vedi Ordine

en: Create Order
it_IT: Crea Ordine

en: Payment complete
it_IT: Pagamento completato

en: Payment in Progress
it_IT: Pagamento in corso

en: The buyer's eCheck bounced
it_IT: L'eCheck dell'acquirente è stato rifiutato

en: Paid
it_IT: Pagato

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: Active
it_IT: Attivo

en: Completed
it_IT: Completato

en: Cancelled
it_IT: Cancellato

en: Shipped
it_IT: Spedito

en: Created at
it_IT: Creato il

en: Buyer
it_IT: Acquirente

en: Payment method
it_IT: Metodo di Pagamento

en: Status
it_IT: Stato

en: Last change
it_IT: Ultima Modifica

en: Update selected orders from eBay
it_IT: Aggiorna ordini selezionati da eBay

en: Delete selected orders
it_IT: Elimina ordini selezionati

en: Unshipped
it_IT: Non spedito

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Not in WooCommerce
it_IT: Non in WooCommerce

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Lock
it_IT: Blocca

en: Unlock
it_IT: Sblocca

en: Revise
it_IT: Riveci

en: End Listing
it_IT: Termina inserzione

en: Relist
it_IT: Rimetti in vendita

en: Update from eBay
it_IT: Aggiorna da eBay

en: Archive
it_IT: Archivio

en: Variations
it_IT: Varianti

en: These variations will be listed as a single item.
it_IT: Queste varianti verranno messe in vendita come unico oggetto.

en: Default variation
it_IT: Variazione standard

en: Notice: eBay does not support individual weight and dimensions for variations when using calculated shipping services.
it_IT: Avviso: eBay non supporta peso e dimensioni individuali per le variazioni quando si utilizza il servizio di calcolo delle spese di spedizione.

en: Split variations into single items
it_IT: Suddividi varianti in prodotti singoli

en: Warning: Some variations have no SKU or are using the same SKU.
it_IT: Attenzione: alcune viariazioni non hanno SKU oppure utilizzano lo stesso SKU.

en: prepared
it_IT: preparata

en: verified
it_IT: verificata

en: published
it_IT: pubblicata

en: sold
it_IT: venduto

en: ended
it_IT: scaduta

en: archived
it_IT: archiviate

en: imported
it_IT: importata

en: selected
it_IT: selezionata

en: changed
it_IT: modificato

en: relisted
it_IT: rimesso in vendita

en: Profile missing
it_IT: Profilo mancante

en: Template missing
it_IT: Template mancante

en: Image
it_IT: Immagine

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Sold
it_IT: Venduto

en: Fees
it_IT: Costi

en: Ends at
it_IT: Termina il

en: Profile
it_IT: Profilo

en: Verify with eBay
it_IT: Verifica con eBay

en: Publish to eBay
it_IT: Pubblica su eBay

en: Update status from eBay
it_IT: Aggiorna lo status da eBay

en: Select another profile
it_IT: Seleziona un altro profilo

en: Re-apply profile
it_IT: Applica nuovamente profilo

en: Revise items
it_IT: Rivedi oggetti

en: End listings
it_IT: Termina inserzioni

en: Re-list ended items
it_IT: Rimetti in vendita oggetti scaduti

en: Lock listings
it_IT: Blocca inserzioni

en: Unlock listings
it_IT: Sblocca inserzioni

en: Move to archive
it_IT: Sposta nell'archivio

en: Delete listings
it_IT: Elimina inserzioni

en: Cancel relist schedule
it_IT: Cancella la rimessa in vendita

en: Reset ended items
it_IT: Resetta gli articoli terminati

en: Clear EPS cache
it_IT: Cancella la cache EPS

en: Prepared
it_IT: Preparate

en: Verified
it_IT: Verificate

en: Published
it_IT: Pubblicate

en: Changed
it_IT: Cambiate

en: Ended
it_IT: Scadute

en: With Errors
it_IT: Con errori

en: Archived
it_IT: Archiviate

en: Scheduled
it_IT: Pianificato

en: Locked
it_IT: Bloccato

en: Unlocked
it_IT: Sbloccato

en: Verify all prepared items with eBay and get listing fees.
it_IT: Verifica con eBay tutti gli oggetti preparati e ottieni il costo per le inserzioni.

en: Verify all prepared items
it_IT: Verifica tutti gli oggetti preparati

en: Publish all verified items on eBay.
it_IT: Pubblica tutti gli oggetti verificati su eBay.

en: Publish all verified items
it_IT: Pubblica tutti gli oggetti verificati

en: Date
it_IT: Data

en: Request
it_IT: Richiesta

en: Successful
it_IT: Successo

en: Warnings
it_IT: Attenzione

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Partial Failure
it_IT: Errore Parziale

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Dashboard
it_IT: Bacheca

en: Install
it_IT: Installa

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Activate
it_IT: Attivato

en: Deactivate
it_IT: Disattivato

en: enabled
it_IT: abilitato

en: disabled
it_IT: disabilitato

en: not installed
it_IT: non installato

en: DB Version
it_IT: Versione database

en: Folder
it_IT: Cartella

en: Update DB
it_IT: Aggiorna database

en: Listing
it_IT: Inserzione

en: Classified Ad
it_IT: Annuncio

en: days
it_IT: giorni

en: Duplicate
it_IT: Duplicato

en: Download
it_IT: Scarica

en: Duration
it_IT: Durata

en: Category
it_IT: Categoria

en: Type
it_IT: Tipo

en: Product ID
it_IT: ID Prodotto

en: Old Stock
it_IT: Vecchio stock

en: New Stock
it_IT: Nuovo stock

en: Caller
it_IT: Chiamante

en: Method
it_IT: Metodo

en: Default
it_IT: Predefinito

en: InComplete
it_IT: Incompleto

en: Complete
it_IT: Completo

en: Name
it_IT: Nome

en: Update transaction from eBay
it_IT: Aggiorna transazione da eBay

en: Cheatin&#8217; huh?
it_IT: Stai imbrogliando ?

en: License Activation
it_IT: Attivazione licenza

en: License Deactivation
it_IT: Disattivazione licenza

en: The plugin license key has not been activated, so you won't be able to get updates and support! %sClick here%s to activate the license key and the plugin.
it_IT: La chiave di licenza del plugin non è stata attivata, non sei in grado di ricevere gli aggiornamenti e il supporto ! %sClicca qui%s per attivare la tua chiave di licenza.

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
it_IT: <b>Attenzione !</b> stai bloccando le richieste esterne il che significa che non potrai avere %s aggiornamenti. Per favore aggiungi %s a %s.

en: The license key for %s has expired. You can renew your license key from your <a href="%s" target="_blank">account dashboard</a>.
it_IT: La chiave di licenza per %s è scaduta. È possibile rinnovare la chiave di licenza dalla <a href="%s" target="_blank">bacheca dell'account</a>.

en: The subscription for %s is on-hold. You can reactivate the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: L'abbonamento per %s è in attesa. È possibile riattivare l'abbonamento dalla tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> .

en: The subscription for %s has been cancelled. You can renew the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>. A new license key will be emailed to you after your order has been completed.
it_IT: L’abbonamento per %s è stato annullato. È possibile rinnovare l’abbonamento dalla <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> del tuo account. Una nuova chiave di licenza sarà inviata via email dopo il completamento del vostro ordine.

en: The subscription for %s has expired. You can reactivate the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: L'abbonamento per %s è scaduto. È possibile riattivare l'abbonamento dalla tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> .

en: The subscription for %s has been suspended. You can reactivate the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: L’abbonamento per %s è stato sospeso. È possibile riattivare l’abbonamento dalla <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> del tuo account.

en: The subscription for %s is still pending. You can check on the status of the subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: L'abbonamento per %s è ancora in sospeso. È possibile controllare lo stato della sottoscrizione nella tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> .

en: The subscription for %s has been placed in the trash and will be deleted soon. You can purchase a new subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: L'abbonamento per %s è stato collocato nel cestino e verrà cancellato al più presto. È possibile acquistare un nuovo abbonamento dalla tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> .

en: A subscription for %s could not be found. You can purchase a subscription from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: Non è stato trovato un abbonamento per %s. È possibile acquistare un abbonamento dalla tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> .

en: A license key for %s could not be found. Maybe you forgot to enter a license key when setting up %s, or the key was deactivated in your account. You can reactivate or purchase a license key from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: Non è stata trovata una chiave di licenza per %s. Forse ti sei dimenticato di inserire una chiave di licenza durante l&#39;impostazione %s, o il tasto è stato disattivato nel tuo account. È possibile riattivare o acquistare una chiave di licenza dalla tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> .

en: Download permission for %s has been revoked possibly due to a license key or subscription expiring. You can reactivate or purchase a license key from your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: Il permesso per il download di %s è stato revocato forse a causa di una chiave di licenza o un abbonamento scaduti. È possibile riattivare o acquistare una chiave di licenza dalla tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a> .

en: %s has not been activated. Go to the settings page and enter the license key and license email to activate %s.
it_IT: %s non è stato attivato. Vai alla pagina delle impostazioni e inserisci la chiave di licenza e l'e-mail di licenza per attivare %s.

en: You changed the subscription for %s, so you will need to enter your new API License Key in the settings page. The License Key should have arrived in your email inbox, if not you can get it by logging into your account <a href="%s" target="_blank">dashboard</a>.
it_IT: Hai cambiato l'abbonamento per %s, quindi dovrai inserire la tua nuova chiave di licenza API nella pagina delle impostazioni. La chiave di licenza dovrebbe essere arrivata nella tua casella di posta elettronica, in caso contrario puoi ottenerla accedendo alla tua <a href="%s" target="_blank">bacheca</a>.

en: License settings updated.
it_IT: Impostazioni della licenza aggiornate.

en: License has been activated on
it_IT: La licenza è stata attivata su

en: Selected orders were updated from eBay.
it_IT: Gli ordini selezionati sono stati aggiornati da eBay.

en: Selected messages were updated from eBay.
it_IT: I messaggi selezionati sono stati aggiornati da eBay.

en: You do not have permissions to manage listings.
it_IT: Non disponi delle autorizzazioni per gestire le inserzioni.

en: There was a problem fetching product details for %s.
it_IT: Si è verificato un problema durante il recupero dei dettagli del prodotto per %s.

en: Update eBay details
it_IT: Aggiorna i dettagli da eBay

en: Your ebay token has expired on
it_IT: Il tuo token ebay è scaduto il

en: Your eBay token will expire on
it_IT: Il tuo token eBay scade il %s

en: Available conditions may vary for different categories.
it_IT: Le condizioni disponibili possono variare a seconda della categoria.

en: eBay Product ID
it_IT: ID prodotto su eBay

en: Find matching product on eBay
it_IT: Trova il prodotto corrispondente su eBay

en: Update on save?
it_IT: Aggiorna mentre registro ?

en: Revise on eBay
it_IT: Rivedi su eBAy

en: Relist on eBay
it_IT: Rimetti in vendita su eBay

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Payment status
it_IT: Stato Pagamento

en: Checkout status
it_IT: Stato del pagamento

en: Open in new tab
it_IT: Apri in una nuova scheda

en: Weight
it_IT: Peso

en: Re-Install
it_IT: Reinstalla

en: Site ID
it_IT: ID Sito

en: Update selected accounts
it_IT: Aggiorna gli account selezionati

en: Delete selected accounts
it_IT: Elimina account selezionati

en: Expires at
it_IT: Scade a

en: End listings on eBay
it_IT: Togli da eBay

en: Are you sure you want to do this?
it_IT: Sei sicuro di volere fare ciò ?

en: Ending the listing also removes the sales history for the item. If you were to relist these listings later you would then start out with a lower sales rank.
it_IT: La fine della vendita rimuove tutta la storia delle vendite dell'oggetto. Se rimetti in vendita gli oggetti le statistiche di vendita non saranno corrette.

en: You switched to a different eBay site.
it_IT: Sei passato a un altro sito eBay.

en: Please update site specific eBay details like categories, shipping services and payment options.
it_IT: Aggiorna i dettagli eBay specifici del sito come categorie, servizi di spedizione e opzioni di pagamento.

en: Update eBay data
it_IT: Aggiorna dati eBay

en: Order created from transaction.
it_IT: Ordine creato dalla transazione.

en: There was a problem creating an order from this transaction.
it_IT: Si è verificato un problema durante la creazione di un ordine da questa transazione.

en: There are duplicate transactions for
it_IT: Esistono transazioni duplicate per

en: There was a problem revising the inventory on eBay for <em>%s</em>! Please check the database log and contact support.
it_IT: Si è verificato un problema durante la revisione dell'inventario su eBay per <em>%s</em>! Si prega di controllare il log del database e contattare l'assistenza.

en: About communication between WP-Lister and eBay
it_IT: Informazioni sulla comunicazione tra WP-Lister e eBay

en: The requests to the eBay API are not transmitted directly to eBay, but via a proxy server operated by WP Lab. This intermediate transfer is necessary to ensure that the limits of the eBay API are not exceeded during a large number of accesses and to prevent a single user from impairing the functionality of the plugin for other plugin users.
it_IT: Le richieste all'API di eBay non vengono trasmesse direttamente a eBay, ma tramite un server proxy gestito da WP Lab. Questo trasferimento intermedio è necessario per garantire che i limiti dell'API eBay non vengano superati durante un numero elevato di accessi e per evitare che un singolo utente comprometta la funzionalità del plug-in per altri utenti del plug-in.

en: Yes, I have read and accept the above.
it_IT: Sì, ho letto e accetto quanto sopra.

en: Leave empty to generate title from product name. Maximum length: 80 characters
it_IT: Lascia vuoto per generare il titolo dal nome del prodotto. Lunghezza massima: 80 caratteri

en: Leave empty to use the product excerpt. Maximum length: 55 characters
it_IT: Lascia vuoto per utilizzare la descrizione breve. Lunghezza massima: 55 caratteri

en: Enter the UPC for this product, if applicable.
it_IT: Inserisci il codice UPC per questo prodotto, se disponibile.

en: Enter the EAN for this product, if applicable.
it_IT: Inserisci il codice EAN per questo prodotto, se disponibile.

en: Enter the ISBN for this product, if applicable.
it_IT: Inserisci il codice ISBM per questo prodotto, se disponibile.

en: Brand
it_IT: Marca

en: Enter the brand for this product, if applicable.
it_IT: Inserisci la marca per questo prodotto, se disponibile.

en: There was a problem revising the inventory on eBay! Please check the database log and contact support.
it_IT: Si è verificato un problema durante la revisione dell'inventario su eBay. Controlla il log del database e contatta il supporto.

en: Order details were updated on eBay.
it_IT: I tuoi cambiamenti sono stati aggiornati su eBay.

en: There was a problem completing the sale on eBay.
it_IT: Si è verificato un problema durante il completamento della vendita su eBay.

en: There was a problem completing the sale on eBay! Please check the database log and contact support.
it_IT: Si è verificato un problema durante il completamento della vendita su eBay! Si prega di controllare il registro del database e contattare l'assistenza.

en: Edit Product
it_IT: Modifica prodotto

en: Create Message
it_IT: Messaggio

en: Section Header Bar
it_IT: Barra dell'intestazione della sezione

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Background Top
it_IT: Sfonfo in alto

en: Background Bottom
it_IT: Sfondo in basso

en: Hotline Box
it_IT: Riquadro HotLine

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Other Colors
it_IT: Altri colori

en: Product Title
it_IT: Titolo prodotto

en: Other Options
it_IT: Altre opzioni

en: Search
it_IT: Cerca

en: Clean Archive
it_IT: Azzera l'archivio

en: Delete all listings which have never been listed from the archive.
it_IT: Cancella tutte le messe in vendita che non sono mai state eseguite.

en: Publish all prepared items on eBay.
it_IT: Pubblica su eBay tutti gli oggetti preparati.

en: Publish all prepared items
it_IT: Pubblica tutti gli oggetti preparati

en: Revise all changed items on eBay.
it_IT: Rivedi tutti i cambiamenti su eBay.

en: Update all published items from eBay.
it_IT: Aggiorna  da eBay tutti gli oggetti pubblicati.

en: Update all published items
it_IT: Aggiorna tutti gli oggetti pubblicati

en: Are you sure you want to end this listing?
it_IT: Sei sicuro di voler terminare questa inserzione?

en: Are you sure you want to relist this ended listing?
it_IT: Sei sicuro di voler rimettere in vendita questi oggetti scaduti ?

en: Are you sure you want to remove this listing?
it_IT: Sei sicuro che vuoi rimuovere questa inserzione ?

en: You should not delete listings which have been recently published on eBay!
it_IT: Non puoi cancellare le inserzioni che sono state pubblicate di recente su eBay !

en: This will reset the status of all selected items to prepared. Only use this if you want to list them as new listings instead of relisting.
it_IT: Questo resetta lo status di tutti gli oggetti selezionati a preparato. Utilizza questa funzione solo se vuoi metterli in vendita come un nuovo listing.

en: Empty log
it_IT: Svuota il Log

en: Optimize log
it_IT: Ottimizza log

en: Edit Profile
it_IT: Modifica profilo

en: General eBay settings
it_IT: Impostazioni generali eBay

en: Profile name
it_IT: Nome Profilo

en: Profile description
it_IT: Descrizione profilo

en: Note: eBay does not allow changing the listing type for already published items.
it_IT: Nota: eBay non permette di modificare il tipo di inserzione per gli oggetti già pubblicati.

en: Price / Start price
it_IT: Prezzo / Prezzo iniziale

en: Leave this empty to use the product price as it is.
it_IT: Lascia vuoto questo campo per utilizzare il prezzo del prodotto così com'è.

en: GTC listings will be charged every 30 days.
it_IT: Le inserzioni GTC verranno addebitati ogni 30 giorni.

en: none
it_IT: nessuno

en: You should set the category first.
it_IT: Dovresti prima selezionare la categoria.

en: Handling time
it_IT: Tempi di gestione

en: The maximum number of business days a seller commits to for shipping an item to domestic buyers after receiving a cleared payment.
it_IT: Il numero massimo di giorni lavorativi che impiegati per spedire un oggetto ad un compratore non straniero dopo aver ricevuto il pagamento.

en: Exclude attributes
it_IT: Escludi attributi

en: Payment methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Cash on delivery fee
it_IT: Costo aggiuntivo per pagamento in contrassegno

en: Payment instructions
it_IT: Istruzioni di pagamento

en: no policy
it_IT: nessuna politica

en: Enable return policy
it_IT: Abilita politica di reso

en: Returns within
it_IT: Da rendere entro

en: not specified
it_IT: non specificato

en: month
it_IT: mese

en: Shipping cost paid by
it_IT: Spese di spedizione pagate da

en: Seller
it_IT: Venditore

en: Refund option
it_IT: Opzioni di rimborso

en: Not applicable on AU and EU sites.
it_IT: Non disponibile in AU e nei siti EU.

en: Restocking fee
it_IT: Addebito per restituzione

en: No restocking fee
it_IT: Nessun addebito per restituzione

en: percent
it_IT: percento

en: Returns description
it_IT: Descrizione per i resi

en: Save profile
it_IT: Salva profilo

en: Time
it_IT: Ora

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Success
it_IT: Successo

en: Clear log
it_IT: Pulisci log

en: This will load available categories, shipping services, payment options and your custom store categories from eBay
it_IT: Questo caricherà da eBay  tutte le categorie disponibili, i servizi di spedizione, i metodi di pagamento e le categorie

en: Update user details
it_IT: Aggiorna informazioni utente

en: Update account details from eBay
it_IT: Aggiorna da eBay le informazioni account

en: and update your business policies for shipping, payment and returns.
it_IT: e aggiorna le tue politiche aziendali per spedizione, pagamento e resi.

en: Force update check
it_IT: Forza il controllo aggiornamenti

en: Since WordPress only checks twice a day for plugin updates, it might be neccessary to force an immediate update check if you want to install an update which was released within the last hours.
it_IT: Poiché Wordpress controlla due volte al giorno se ci sono aggiornamenti ai plugin, potrebbe essere necessario forzare un controllo aggiornamenti immediato se vuoi installare un aggiornamento che è stato rilasciato nelle ultime ore.

en: Update eBay orders
it_IT: Aggiorna ordini su eBay

en: This will load all orders within 30 days from eBay.
it_IT: Questo caricherà tutti gli ordini entro 30 giorni da eBay.

en: Update eBay transactions
it_IT: Aggiorna le transazioni recenti da eBay

en: This will load all transactions within 30 days from eBay.
it_IT: Questo caricherà tutte le transazioni entro 30 giorni da eBay.

en: Check product inventory and prices
it_IT: Controlla prezzi e disponibilità prodotti

en: Check all published listings and find products with different stock or price in WooCommerce.
it_IT: Controlla tutte le inserzioni pubblicate e trova gli oggetti con giacenza o prezzo differente in WooCommerce.

en: Check product inventory only
it_IT: Controlla solo disponibilità prodotto

en: Check all published listings and find products with different stock levels in WooCommerce.
it_IT: Controlla tutte le inserzioni pubblicate e trova prodotti con diversi livelli di scorte in WooCommerce.

en: Check ended listings
it_IT: Controlla inserzioni terminate

en: Check all ended listings and find products with different stock levels in WooCommerce.
it_IT: Controlla tutte le inserzioni terminate e trova prodotti con diversi livelli di scorte in WooCommerce.

en: Check sold listings
it_IT: Controlla gli elenchi dei venduti

en: Check all sold listings and find products which are still in stock in WooCommerce.
it_IT: Controlla tutte le inserzioni vendute e trova i prodotti che sono ancora disponibili su WooCommerce.

en: Check out of stock products
it_IT: Controlla prodotti esauriti

en: Check all published listings and find products which are out of stock in WooCommerce.
it_IT: Controlla tutte le inserzioni pubblicate e trova i prodotti che sono esauriti in WooCommerce.

en: Check orders
it_IT: Controlla Ordini

en: Check the history log of all completed orders in WP-Lister for discrepancies in stock reduction.
it_IT: Controlla il registro storico di tutti gli ordini completati in WP-Lister per le discrepanze nella riduzione delle scorte.

en: Other
it_IT: Altro

en: Check product images
it_IT: Controlla immagini prodotto

en: Check all listings for product images smaller than 500px.
it_IT: Controlla tutte le inserzioni con immagini del prodotto più piccole di 500px.

en: Check transactions
it_IT: Controlla le transazioni

en: Fix missing transactions and check for duplicates.
it_IT: Correggi le transazioni mancanti e controlla i duplicati.

en: Update cost of goods data
it_IT: Aggiorna i dati dei costi delle merci

en: Fix missing cost of goods data for eBay orders.
it_IT: Correggere i dati sui costi mancanti delle merci per gli ordini eBay.

en: Lock all items
it_IT: Blocca tutti i prodotti

en: Lock all items.
it_IT: Blocca tutti i prodotti.

en: Unlock all items
it_IT: Sblocca tutti i prodotti

en: Unlock all items.
it_IT: Sblocca tutti i prodotti.

en: Import WPLA Product IDs
it_IT: Importa gli id di prodotto WPLA

en: Import UPC / EAN from WP-Lister for Amazon.
it_IT: Importa UPC / EAN da WP-Lister per Amazon.

en: Update Shipped Time
it_IT: Orario di spedizione aggiornato

en: Scan and update the Shipped Time data from your eBay orders.
it_IT: Scansiona e aggiorna gli orari di spedizione dai tuoi ordini eBay.

en: Convert tables to utf8mb4
it_IT: Converti le tabelle in utf8mb4

en: Manually upgrade tables that were skipped by the WordPress updater.
it_IT: Aggiorna manualmente le tabelle che sono state ignorate dal programma di aggiornamento di WordPress.

en: Please backup your database. Only applicable for WordPress 4.2+.
it_IT: Si prega di eseguire il backup del database. Valido solo per WordPress 4.2+.

en: Repair crashed tables
it_IT: Ripara tabelle rovinate

en: Check and repair MySQL tables.
it_IT: Controlla e ripara le tabelle MySQL.

en: Clear Policies
it_IT: Cancella la cache EPS

en: Remove shipping, payment and return policy IDs from all listings. Please backup your database.
it_IT: Rimuovi gli ID delle politiche di spedizione, pagamento e restituzione da tutte le inserzioni. Si prega di eseguire il backup del database.

en: Rename Template Functions
it_IT: Template

en: This tool will rename all template function names across all templates that are non-unique to prevent fatal errors when the templates are being loaded by WP-Lister.
it_IT: Questo strumento rinominerà tutti i nomi delle funzioni del modello in tutti i modelli che non sono univoci per prevenire errori irreversibili quando i modelli vengono caricati da WP-Lister.

en: Run daily schedule
it_IT: Esegui lavoro giornaliero

en: Manually trigger the daily task schedule.
it_IT: Attiva manualmente la pianificazione delle attività giornaliere.

en: Last run: %s ago
it_IT: Ultima esecuzione: %s ore

en: Run update schedule
it_IT: Esegui aggiornamento programmato

en: Manually run scheduled background tasks.
it_IT: Esegui manualmente i lavori programmati.

en: Test eBay connection
it_IT: Prova la connesione con eBay

en: Test connection to eBay API
it_IT: Prova la connessione con le API eBay

en: Test PHP time limit
it_IT: Prova limite temporale di PHP

en: Test if your server regards the PHP max_execution_time setting
it_IT: Verifica se il server rispetta la definizione PHP max_execution_time

en: Check eBay time offset
it_IT: Controlla il fuso orario di eBay

en: Check eBay time to server time offset
it_IT: Controlla la differenza di fuso orario tra eBay e il tuo server

en: Show cURL debug info
it_IT: Mostra informazioni di debug di cURL

en: Get token expiration date
it_IT: Recupera data di scadenza token

en: Assign all to default account
it_IT: Assegna tutto all'account di default

en: This will assign all your listings, profiles and orders to your default account.
it_IT: Questo assegna tutti i listing, i profili e gli ordini al tuo account di default.

en: Only use this if you were told so by support!
it_IT: Usa questa funzione solo se ti è stato detto dal supporto !

en: View debug log
it_IT: Vedi il log di debug

en: Open logfile viewer in new tab
it_IT: Apri il file di log in un'altra finestra

en: Clear debug log
it_IT: Cancella log di debug

en: Current log file size
it_IT: Dimensione del file di log corrente

en: View Logfile
it_IT: Vedi file di log

en: Experimental Options
it_IT: Opzioni sperimentali

en: To find your latest license key, please visit your account on wplab.com.
it_IT: Per trovare il tuo ultimo codice di licenza, visita il tuo account su wplab.com.

en: Update license
it_IT: Aggiorna licenza

en: Activate license
it_IT: Attivare la licenza

en: Version Info
it_IT: Informazioni versione

en: License
it_IT: Licenza

en: License email
it_IT: Email associata alla licenza

en: License key
it_IT: Chiave della licenza

en: Your license has been activated for
it_IT: La tua licenza è stata attivata per

en: Your license has not been activated.
it_IT: La tua licenza non è stata attivata.

en: Please check if your license key matches your email address.
it_IT: Per favore controlla che la tua licenza corrisponda al tuo indirizzo email.

en: Deactivate license
it_IT: Disattiva licenza

en: Yes, I want to deactivate this license for
it_IT: Sì, voglio disattivare questa licenza per

en: Your license is currently deactivated on this site.
it_IT: La tua licenza attualmente è disattivata per questo sito.

en: Beta testers
it_IT: Beta tester

en: If you want to test new features before they are released, select the "beta" channel.
it_IT: Se vuoi testare delle nuove funzioni prima che vengano rilasciate, seleziona il canale "beta".

en: Update channel
it_IT: Canale aggiornamento

en: Check license activation
it_IT: Controllo attivazione licenza

en: Debug Info
it_IT: Informazioni di debug

en: Installation and Setup
it_IT: Installazione e Impostazione

en: Begin the setup
it_IT: Inizia l'installazione

en: Listing items
it_IT: Mettere in vendita oggetti

en: Ressources
it_IT: Risorse

en: Helpful links
it_IT: Link utili

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Installing WP-Lister
it_IT: Installazione WP-Lister

en: Screencasts
it_IT: Registrazione dello schermo

en: Account Status
it_IT: Stato dell'account

en: WP-Lister is not linked to your eBay account yet.
it_IT: WP-Lister non è collegato al tuo account eBay.

en: You need to select a default account.
it_IT: Devi selezionare l'account di default.

en: Your default account is <b>%s</b>.
it_IT: Il tuo account di default è <b>%s</b>.

en: The default account will always be used by WP-Lister unless specified otherwise.
it_IT: WP-Lister userà sempre l'account predefinito, salvo diversamente specificato.

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Active eBay Sites
it_IT: Siti eBay attivi

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: Before you can begin listing your products on eBay, you need to set up your eBay account.
it_IT: Prima di poter iniziare a vendere i tuoi prodotti su eBay, devi configurare il tuo account eBay.

en: Please select the eBay site you want to use and follow the instructions that will appear below.
it_IT: Seleziona il sito eBay che desideri utilizzare e segui le istruzioni che appariranno di seguito.

en: Are you sure you want to remove this account from WP-Lister?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo account da WP-Lister ?

en: My Account
it_IT: Il Mio Account

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Profile
it_IT: Aggiungi nuovo profilo

en: Upload Profile
it_IT: Carica profilo

en: Are you sure you want to delete this item?.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo oggetto ?

en: This page contains some special options intended for developers and debugging.
it_IT: Questa pagina contiene alcune opzioni speciali per gli sviluppatori e per il debug.

en: The daily maintenance ran %s ago.
it_IT: La manutenzione giornaliera è stata eseguita %s ore fa.

en: Logging and Maintenance
it_IT: Registrazione e manutenzione

en: Log to database
it_IT: Scrivi log su database

en: Enable to log all communication with eBay to the database.
it_IT: Abilita la scrittura su log di tutte le comunicazioni con eBay su database.

en: Log entry size limit
it_IT: Limite dimensione voci del log

en: XML Beautifier
it_IT: Abbellitore XML

en: Keep log records for
it_IT: Tenere un registro di log per

en: Keep sales data for
it_IT: Mantiene i dati di vendita per

en: Staging site
it_IT: Sito di sviluppo

en: If you frequently clone your WordPress installation to a staging site, you can make WP-Lister automatically disable background updates and order creation when running on the staging site.
it_IT: Se si esegue la clonazione dell'installazione di WordPress su un sito di gestione temporanea, è possibile disattivare automaticamente gli aggiornamenti in background e la creazione degli ordini durante l'esecuzione sul sito di staging.

en: Enter a unique part of your staging domain below to activate this feature.
it_IT: Inserisci qui sotto una parte unica del tuo dominio di gestione temporanea per attivare questa funzione.

en: Staging site pattern
it_IT: Pattern del sito di sviluppo

en: You do not need to enter the full domain name of your staging site.
it_IT: Non è necessario inserire il nome di dominio completo del sito di sviluppo.

en: If your staging domain is mydomain.staging.wpengine.com enter staging.wpengine.com as a general pattern.
it_IT: Se il dominio di gestione temporanea è mydomain.staging.wpengine.com, immettere staging.wpengine.com come schema generale.

en: Debug options
it_IT: Opzioni debug

en: Warning: These options are for debugging purposes only. Please do not change them unless our support told you to do so.
it_IT: Attenzione: queste opzioni sono solo a scopo di debug. Si prega di non cambiarle a meno che il nostro supporto non ti abbia detto di farlo.

en: PHP error handling
it_IT: Gestione errore PHP

en: Production Mode
it_IT: Modalità produzione

en: Show all errors inline
it_IT: Mostra tutti gli errori in linea

en: Show fatal errors on shutdown
it_IT: Visualizza gli errori allo spegnimento

en: Show errors inline and on shutdown
it_IT: Visualizza gli errori immediatemente e allo spegnimento

en: Show fatal and non-fatal errors on shutdown
it_IT: Visualizza gli errori gravi e non allo spegnimento

en: AJAX error handling
it_IT: Gestione errore AJAX

en: 404 errors for admin-ajax.php should actually never happen and are generally a sign of incorrect server configuration.
it_IT: L'errore 404 per admin-ajax.php non dovrebbe mai avvenire e in generale ciò indica un problema nella configurazione del server.

en: This setting is just a workaround. You should consider moving to a proper hosting provider instead.
it_IT: Questa configurazione è solo una demo. Devi pensare di spostare il servizio presso un hosting provider.

en: Halt on error
it_IT: Interrompi in caso di errore

en: Continue with next item
it_IT: Prosegui con l'oggetto successivo

en: Try again
it_IT: Riprova

en: EPS transfer mode
it_IT: Modo trasferimento EPS

en: Passive
it_IT: Passiva

en: Disable variations
it_IT: Disabilita varianti

en: Disable parts compatibility
it_IT: Disattiva compatibilità delle parti

en: Allow direct editing
it_IT: Permetti la modifica diretta

en: Limit displayed items
it_IT: Limita prodotti visualizzati

en: No limit
it_IT: Nessun limite

en: Apply profiles in batches of
it_IT: Applicare profili in lotti di

en: Check inventory in batches of
it_IT: Controlla l'inventario in lotti di

en: Limit scheduled order fetching
it_IT: Limita il numero pianificato di recupero ordini

en: Ignore orders before
it_IT: Ignora gli ordini prima di

en: Developer options
it_IT: Opzioni Sviluppatore

en: Log to logfile
it_IT: Scrivi log su file

en: no logfile
it_IT: nessun file di log

en: Write debug information to logfile.
it_IT: Scrivi le informazioni di debug su un file di log.

en: Include auth debug info in log
it_IT: Includi informazioni di autenticazione nel log

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Instance ID
it_IT: ID Istanza

en: Edit Template
it_IT: Modifica template

en: There are %s prepared, %s verified and %s published items using this template.
it_IT: Ci sono %s oggetti preparati, %s oggetti verificati e %s oggetti pubblicati che usano questo profilo.

en: There are no prepared items using this template.
it_IT: Non ci sono oggetti preparati che utilizzano questo template.

en: To update already published items you need to revise them after saving the template.
it_IT: Per aggiornare gli articoli già pubblicati è necessario rivederli dopo aver salvato il modello.

en: You can find the theme files in this folder:
it_IT: Trovi i file del tema in questa cartella:

en: Save template
it_IT: Salva template

en: Template Options
it_IT: Opzioni template

en: You can use the following shortcodes in your listing template.
it_IT: Puoi utilizzare i seguenti shortcode nel modello di inserzione.

en: WordPress shortcodes will not work here.
it_IT: Gli shortcode di WordPRess non funzionano qui.

en: Available Shortcodes
it_IT: Shortcode disponibili

en: product title
it_IT: titolo del prodotto

en: product main description
it_IT: descrizione principale del prodotto

en: additional product description
it_IT: descrizione addizionale del prodotto

en: product price
it_IT: prezzo del prodotto

en: product SKU
it_IT: SKU del prodotto

en: main product image as HTML tag
it_IT: immagine principale del prodotto come tag HTML

en: main product image as raw URL
it_IT: immagine principale del prodotto come URL

en: clickable thumbnails for all images
it_IT: miniature cliccabili per tutte le immagini

en: single images or their urls
it_IT: immagini singole o loro url

en: example for custom product attributes
it_IT: esempio di attriubuti personalizzati del prodotto

en: product variations as HTML table
it_IT: variazioni del prodotto come tabella HTML

en: main product category name
it_IT: nome della categoria principale del prodotto

en: comma-separated product tags
it_IT: tag del prodotto separati da virgola

en: custom meta values
it_IT: meta valori personalizzati

en: Use these dynamic widgets to add a gallery showing your other listings.
it_IT: Usa questi widget dinamici per aggiungere una galleria che mostra le tue altre inserzioni.

en: Note: These legacy widgets are deprecated since eBay banned active content in 2017.
it_IT: Nota: questi widget legacy sono deprecati poiché eBay ha bandito i contenuti attivi nel 2017.

en: Shortcodes for advanced developers
it_IT: Shortcode per sviluppatori avanzati

en: Template settings
it_IT: Impostazioni template

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Version
it_IT: Versione

en: Location
it_IT: Località

en: Template description is only for internal use.
it_IT: La descrizione del template è solo per uso interno.

en: Note: You can disable the WYSIWYG editor on the advanced settings page.
it_IT: Nota: è possibile disabilitare l'editor WYSIWYG nella pagina delle impostazioni avanzate.

en: Template Content
it_IT: Contenuto del modello

en: You have disabled the WYSIWYG editor.
it_IT: Hai disabilitato l'editor WYSIWYG.

en: Stylesheet
it_IT: Foglio di stile

en: Create new template
it_IT: Crea nuovo template

en: Upload existing template
it_IT: Carica un template esistente

en: Upload
it_IT: Carica

en: Send to support
it_IT: Invia al supporto

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: Your Email
it_IT: La tua email

en: Your Message
it_IT: Il tuo messaggio

en: This page contains some advanced options for special use cases.
it_IT: Questa pagina contiene alcune impostazioni avanzati per casi d'uso particolari.

en: Uninstall on deactivation
it_IT: Disistalla quando disattivi

en: Enable to completely remove listings, transactions and settings when deactivating the plugin.
it_IT: Abilita la rimozione di inserzioni, transazioni e impostazioni quando si disattiva il plugin.

en: To remove your listing templates as well, please delete the folder <code>wp-content/uploads/wp-lister/templates/</code>.
it_IT: Per rimuovere anche i template di inserizione, per favore eliminare la cartella <code>wp-content/uploads/wp-lister/templates/</code>.

en: Please deactivate your license first.
it_IT: Per favore prima disattiva la tua licenza.

en: Roles and Capabilities
it_IT: Ruoli e permessi

en: Manage Listings
it_IT: Gestisci elenchi

en: Manage Settings
it_IT: Gestisci le impostazioni

en: Prepare Listings
it_IT: Prepara Inserzioni

en: Publish Listings
it_IT: Pubblica gli elenchi

en: Listing Templates
it_IT: Template inserzione

en: Shortcode processing
it_IT: Elaborazione shortcode

en: off
it_IT: disabilitata

en: only in product description
it_IT: solo nella descrizione prodotto

en: in description and listing template
it_IT: nella descrizione e nel template di inserzione

en: remove all shortcodes from description
it_IT: togli tutti gli shortcode dalla descrizione

en: Enable this if you want to use WordPress shortcodes in your product description or your listing template.
it_IT: Abilita questa opzione se vuoi usare gli shortcode di Wordpress nella descrizione prodotto e nel template di inserzione.

en: Link handling
it_IT: Gestione link

en: remove all links from description
it_IT: rimuovi tutti i link dalla descrizione

en: remove all non-eBay links from description
it_IT: togli tutti i link non di eBay dalla descrizione

en: allow all links
it_IT: permetti tutti i link

en: Links are removed from product descriptions by default to avoid violating the eBay Links policy.
it_IT: I collegamenti vengono rimossi dalle descrizioni dei prodotti per impostazione predefinita per evitare di violare la politica dei collegamenti eBay.

en: Specifically you are not allowed to advertise products that you list on eBay by linking to their product pages on your site.
it_IT: In particolare non è permesso pubblicizzare su eBay prodotti che vendi nel tuo sito inserendo link al tuo sito.

en: Read more about eBay's Link policy
it_IT: Leggi di più sulla politica di eBay sui link

en: http://pages.ebay.com/help/policies/listing-links.html
it_IT: http://pages.ebay.it/help/policies/listing-links.html

en: here
it_IT: qui

en: HTTPS conversion
it_IT: Conversione HTTOS

en: Use HTTPS
it_IT: Utilizza https

en: Convert all HTTP content to HTTPS
it_IT: Converti il contenuto HTTP in HTTPS

en: Enable this if your site supports HTTPS.
it_IT: Abilita questo se il tuo sito supporta HTTPS.

en: Product Gallery
it_IT: Galleria immagini

en: use attached images if no Gallery found
it_IT: usa immagini allegate se non è presente una galleria immagini

en: use Product Gallery images
it_IT: utilizza le immagini della Galleria Prodotto

en: If you find unwanted images in your listings try disabling this option.
it_IT: Se trovi delle immagini indesiderate nelle tue inserzioni prova a disabilitare questa opzione.

en: It is recommended to keep the default setting.
it_IT: Si consiglia di mantenere l'impostazione predefinita.

en: Default image size
it_IT: Dimensione immagine predefinita

en: full size
it_IT: dimensione intera

en: large size
it_IT: dimensione grande

en: Gallery Widget limit
it_IT: Limite del widget galleria

en: items
it_IT: oggetti

en: The maximum number of items shown by listings template gallery widgets.
it_IT: Il numero massimo di elementi visualizzati dai widget della galleria modelli di elenchi.

en: User Interface
it_IT: Interfaccia utente

en: Menu label
it_IT: Etichetta menu

en: Customize the main admin menu label of WP-Lister.
it_IT: Personalizza la voce del menu di WP-Lister.

en: Open preview in new tab
it_IT: Apri anteprima in un nuovo tab

en: Select if you want the listing preview open in a new tab by default.
it_IT: Seleziona se vuoi che per impostazione predefinita le anteprime delle inserzioni si aprano in un nuovo tab.

en: Listing thumbnails
it_IT: Elenco delle miniature

en: Show product images on listings page.
it_IT: Mostra le immagini dei prodotti nella pagina degli elenchi.

en: Enable custom price field
it_IT: Abilita il campo prezzo personalizzato

en: Hide for variations
it_IT: Nascondi per variazioni

en: Show or hide the custom eBay price field.
it_IT: Mostra o nascondi il campo del prezzo eBay personalizzato.

en: Enable MPN and ISBN fields
it_IT: Abilita i campi MPN e ISBN

en: Show or hide the MPN and ISBN fields.
it_IT: Visualizza o nascondi i campi MPN e ISBN.

en: Categories in main menu
it_IT: Categorie nel menu principale

en: Enable this to make category settings available to users without access to other eBay settings.
it_IT: Abilita per rendere le impostazioni di categoria disponibili anche agli utenti senza accesso alle altre impostazioni eBay.

en: Store Categories Order
it_IT: Categorie negozio

en: Manual sort order
it_IT: Ordinamento manuale

en: Sort alphabetically
it_IT: Ordinamento alfabetico

en: Select whether you want your store categories to be sorted alphabetically.
it_IT: Seleziona se desideri che le categorie del tuo negozio siano ordinate alfabeticamente.

en: Accounts in main menu
it_IT: Account nel menu principale

en: Enable this to make account settings available to users without access to other eBay settings.
it_IT: Abilitalo per rendere le impostazioni dell'account disponibili per gli utenti senza accesso ad altre impostazioni di eBay.

en: Disable WYSIWYG editor
it_IT: Disabilita editor WYSIWYG

en: Select the editor you want to use to edit listing templates.
it_IT: Seleziona l'editor che vuoi utilizzare per modificare i template delle inserzioni.

en: Hide duplicates warning
it_IT: Nascondi avvertimento inserzioni duplicate

en: Yes, I know what I am doing.
it_IT: Sì, so cosa sto facendo.

en: If you do not plan to use the synchronize sales feature, you can safely list one product multiple times.
it_IT: Se non si prevede di utilizzare la funzione di sincronizzazione delle vendite, è possibile elencare in modo sicuro un prodotto più volte.

en: Enable this to display the total number of products on eBay / not on eBay in WooCommerce.
it_IT: Abilita questa opzione per visualizzare il numero totale di prodotti su eBay/non su eBay in WooCommerce.

en: Order Processing
it_IT: Elaborazione ordine

en: Disable New Order emails
it_IT: Disabilita email per nuovi ordini

en: Disable Processing Order emails
it_IT: Disabilita email per ordini in elaborazione

en: Disable Completed Order emails
it_IT: Disabilita email per ordini completati

en: Disable emails on status change
it_IT: Disabilita email per cambi di stato

en: WooCommerce sends out various notifications when an order status is changed.
it_IT: WooCommerce invia diverse notifiche quando lo stato di un ordine cambia.

en: Here you can disable these notifications when creating eBay orders in WooCommerce.
it_IT: Qui puoi disabilitare queste notifiche quando crei ordini eBay in WooCommerce.

en: Use eBay Order Number
it_IT: Utilizza il numero ordine di eBay

en: Use eBay Order ID
it_IT: Utilizza l'ID di eBay

en: Use Extended Order ID
it_IT: Usa l'ID ordine esteso di eBay

en: Use the original order number from eBay for new orders in WooCommerce.
it_IT: Usa il numero d'ordine originale di eBay per i nuovi ordini in WooCommerce.

en: Complete sale on eBay automatically
it_IT: Completa vendite su eBay in automatico

en: Automatically complete the sale on eBay when an order is completed in WooCommerce.
it_IT: Completa automaticamente la vendita su eBay quando un ordine è completato in WooCommerce.

en: Default feedback text
it_IT: Testo predefinito di feedback

en: This is what will be sent as your seller feedback when sales are completed automatically.
it_IT: Questo è ciò che viene inviato come feedback del venditore quando le vendite sono completamente automatizzate.

en: Create orders when
it_IT: Crea ordini quando

en: When purchase has been completed
it_IT: L'acquisto è stato completato

en: Immediately
it_IT: Immediatamente

en: Orders can be created when they are downloaded or when they have been completed.
it_IT: Gli ordini possono essere creati quando sono statati scaricati o quando sono stati completati.

en: Handle foreign transactions
it_IT: Gestisci le transazioni estere

en: Skip
it_IT: Salta

en: Import
it_IT: Importa

en: Transactions for items which were not listed with WP-Lister are skipped by default.
it_IT: Le transazioni per gli oggetti che non sono gestiti da WP-Lister sono ignorate per default.

en: Automatically Handle Refunds
it_IT: Gestire automaticamente i rimborsi

en: Update an order in WooCommerce when the original eBay order is refunded.
it_IT: Aggiorna un ordine in WooCommerce quando viene rimborsato l'ordine eBay originale.

en: Record COD cost
it_IT: Registra il costo del contrassegno

en: Skip orders from foreign sites
it_IT: Salta ordini da siti esteri

en: Enable this option to process orders only from the selected eBay site.
it_IT: Abilita questa opzione per accettare ordini solo dal sito eBay selezionato.

en: Skip orders for foreign items
it_IT: Salta gli ordini per articoli esterni

en: Enable this option to create orders in WooCommerce only for items which exist in WP-Lister.
it_IT: Abilita questa opzione per creare ordini in WooCommerce solo per gli elementi che esistono in WP-Lister.

en: Store SKU as line item meta field
it_IT: Memorizza l' SKU come un meta campo

en: Disable this option if you do not want the SKU to appear in a separate row in WooCommerce.
it_IT: Disattiva questa opzione se non vuoi che la SKU appaia in una riga separata in WooCommerce.

en: Use SKU to match sold items
it_IT: Usa SKU per abbinare gli articoli venduti

en: This option should only be enabled in rare use cases. Read the tooltip for more details.
it_IT: Questa opzione dovrebbe essere abilitata solo in rari casi d'uso. Leggi il testo nella finestra di aiuto per maggiori dettagli.

en: Global Shipping Program
it_IT: Programma di spedizione globale

en: Use buyer shipping address
it_IT: Utilizza l'indirizzo di spedizione dell'acquirente

en: Use shipping address of eBay shipping center
it_IT: Usa l'indirizzo di spedizione del centro di spedizione di eBay

en: How international orders using eBay's Global Shipping Program are created in WooCommerce.
it_IT: In che modo gli ordini internazionali che utilizzano il Programma di spedizione globale di eBay vengono creati in WooCommerce.

en: Auto Detect Tax Rates
it_IT: Gestione automatica percentuale tasse

en: Sales tax rate
it_IT: Percentuale tasse

en: no tax rate
it_IT: nessuna tassa

en: Select the tax rate to assign to created orders.
it_IT: Seleziona la percentuale di tassazione da assegnare agli ordini creati.

en: VAT tax rate
it_IT: Percentuale IVA

en: Required to use the options below.
it_IT: Richiesto per utilizzare le opzioni sotto.

en: Enter a default tax rate to be applied to order items and shipping fees.
it_IT: Inserisci la tassazione standard da applicare sugli oggetti dell'ordine e sulle spese di spedizione.

en: Create orders using profile VAT
it_IT: Crea ordini utilizzando il profilo Partita IVA

en: Process and add VAT to created orders if enabled in the listing profile.
it_IT: Processa e aggiunge l' IVA agli ordini creati se abilitata nel profilo di inserzione.

en: Apply WooCommerce taxes
it_IT: Appica le tasse configurate in WooCommerce

en: Enable this to apply WooCommerce taxes for orders created on eBay.
it_IT: Abilita questo per applicare le tasse configurate in WooCommerce per gli ordini creati su eBay.

en: Misc Options
it_IT: Opzioni varie

en: Missing Product Identifiers
it_IT: Indetificativi del prodotto mancanti

en: Do nothing
it_IT: Non fare nulla

en: If UPC is empty use "Does not apply" instead
it_IT: Se UPC è vuoto utilizzare invece "Non si applica"

en: If EAN is empty use "Does not apply" instead
it_IT: Se EAN è vuoto utilizzare invece "Non si applica"

en: If both fields are empty use "Does not apply" instead
it_IT: Se i due campi sono vuoti utilizzare invece "Non si applica"

en: Enable this option if your products do not have UPCs or EANs.
it_IT: Abilita questa opzione se i tuoi prodotti non hanno i codici UPC e/o EAN.

en: Local timezone
it_IT: Fuso orario locale

en: no timezone selected
it_IT: nessun fuso orario selezionato

en: Select your local timezone.
it_IT: Seleziona il tuo fuso orario locale.

en: Dimension Unit Conversion
it_IT: Conversione unità di misura

en: No conversion
it_IT: Nessuna conversione

en: Convert inches to centimeters
it_IT: Converti pollici in centimetri

en: Convert milimeters to centimeters
it_IT: Converti millimetri in centimetri

en: Convert length, width and height to the unit required by eBay.
it_IT: Converte lunghezze, larghezze e altezze alle unità richieste da eBay.

en: Use attributes as item specifics
it_IT: Usa gli attributi come specifiche dell'oggetto

en: Convert all attributes to item specifics
it_IT: Converti tutti gli attributi come specifiche dell'oggetto

en: Convert all attributes, but disable multi value attributes
it_IT: Converti tutti gli attributi, ma disabilita gli attributi a più valori

en: Disable this option if you do not want all product attributes to be sent to eBay.
it_IT: Disattiva questa opzione se non desideri che tutti gli attributi del prodotto vengano inviati ad eBay.

en: Enter a comma separated list of product attributes to exclude from eBay.
it_IT: Inserisci un elenco separato da virgole di attributi del prodotto da escludere da eBay.

en: Exclude variations
it_IT: Escludi variazioni

en: Enter a comma separated list of variation attribute values to exclude from eBay.
it_IT: Inserisci un elenco separato da virgola dei valori degli attributi di variazione da escludere da eBay.

en: Enable Item Compatibility tab
it_IT: Abilità il tab compatibilità prodotto

en: Show eBay Item Compatibility List as new tab on single product page.
it_IT: Visualizza la lista di compatibilità eBay dell'oggetto in una nuova linguetta sulla pagina di dettaglio del prodotto

en: Use sale price
it_IT: Utilizza prezzo di vendita

en: Should sale prices be used automatically on eBay?
it_IT: I prezzi di vendita dovrebbero essere usati automaticamente su eBay?

en: Apply profile to eBay price
it_IT: Applica il profilo al prezzo eBay

en: Enable this to allow your listing profile to modify a custom eBay price set on the product level.
it_IT: Abilita questa opzione per consentire al profilo della scheda di modificare un prezzo eBay personalizzato impostato a livello di prodotto.

en: External products inventory
it_IT: Inventario prodotti esterni

en: Enable inventory management on external products.
it_IT: Abilita la gestione delle giacenze suoi prodotti esterni.

en: Out Of Stock Threshold
it_IT: Soglia esaurito

en: Enable this if you use the "Out Of Stock Threshold" option in WooCommerce.
it_IT: Abilita questa opzione se utilizzi l'opzione "Soglia esaurito" in WooCommerce.

en: Ignore backorders
it_IT: Ignora ordini arretrati

en: Should a product be marked as out of stock even when it has backorders enabled?
it_IT: Un prodotto deve essere contrassegnato come non disponibile anche se è stato attivato il backorder?

en: Revise listings in the background
it_IT: Lavori in background

en: This action only applies to listings modified through the Edit Product and the checkout pages
it_IT: Questa azione si applica solo alle inserzioni modificate tramite la Modifica prodotto e le pagine di pagamento

en: Enable API auto relist
it_IT: Abilita la funzione API auto relist

en: This option is deprecated. Instead you should enable Out Of Stock Control for your eBay account.
it_IT: Questa opzione è deprecata. Invece dovresti abilitare il controllo fuori stock per il tuo account eBay.

en: Enable this if you update your inventory via the API or CSV import.
it_IT: Abilita questa opzione se aggiorni il tuo inventario tramite l'API o l'importazione CSV.

en: This only effects locked items.
it_IT: Questo ha effetto solo sugli oggetti bloccati.

en: Auto update ended items
it_IT: Aggiorna automaticamente prodotti completati

en: Automatically update item details from eBay when a listing has ended.
it_IT: Aggiorana automaticamente i dettagli da eBay quando la messa in vendita termina.

en: Keep archived items for
it_IT: Mantieni gli oggetti archiviati per

en: Select how long archived listings should be kept.
it_IT: Seleziona per quanto tempo le liste archiviate devono essere conservate.

en: Next scheduled update
it_IT: Prossimo aggiornamento pianificato

en: Update transactions
it_IT: Aggiorna transazioni

en: Update recent transactions from eBay.
it_IT: Aggiorna da eBay le transazioni recenti.

en: Sync Status
it_IT: Stato di sincronizzazione

en: No eBay account has been set up yet.
it_IT: Non è stato configurato l'account eBay.

en: Sync is enabled.
it_IT: Sincronizzazione abilitata.

en: Sales will be synchronized between WooCommerce and eBay.
it_IT: Le vendite saranno sincronizzate tra WooCommerce e eBay.

en: Sync is not available in WP-Lister Lite.
it_IT: La sincronizzazione non è disponibile in WP-Lister Lite.

en: To synchronize sales across eBay and WooCommerce you need to upgrade to WP-Lister Pro.
it_IT: Per sincronizzare le vendite tra eBay e WooCommerce devi aggiornare a WP-Lister Pro.

en: Sync is currently disabled.
it_IT: La sincronizzazione è attualmente disabilitata.

en: eBay and WooCommerce sales will not be synchronized!
it_IT: Le vendite su eBay e WooCommerce non possono essere sincronizzate !

en: Staging Site
it_IT: Sito di sviluppo

en: Update Schedule
it_IT: Aggiorna pianificazione

en: Background updates are handled by an external cron job.
it_IT: Gli aggiornamenti in background sono gestite da un cron job esterno.

en: How to set up an external cron job
it_IT: Come configurare un cron job esterno

en: Luckily, you don't have to be a server admin to set up an external cron job.
it_IT: Fortunatamente, non devi essere un amministratore del server per configurare un processo cron esterno.

en: You can ask your server admin to set up a cron job on your own server - or use a 3rd party web based cron service, which provides a user friendly interface and additional features for a small annual fee.
it_IT: Puoi chiedere all'amministratore del tuo server di configurare un processo cron sul tuo server o utilizzare un servizio cron basato su web di terze parti, che fornisce un'interfaccia user-friendly e funzionalità aggiuntive per una piccola quota annuale.

en: Option A: Web cron service
it_IT: Opzione A: servizio cron via web

en: The easiest way to set up a cron job is to sign up with %s and use the following URL to create a new task.
it_IT: Il modo più semplice per configurare un processo cron è registrarsi con %s e utilizzare il seguente URL per creare una nuova attività.

en: Option B: Server cron job
it_IT: Opzione B: cron job sul server

en: If you prefer to set up a cron job on your own server you can create a cron job that will execute the following command:
it_IT: Se si preferisce impostare un processo cron sul proprio server, è possibile creare un processo cron che eseguirà il seguente comando:

en: Note: Your cron job should run at least every 15 minutes but not more often than every 5 minutes.
it_IT: Nota: il cron job deve essere eseguito almeno ogni 15 minuti, ma non più spesso di ogni 5 minuti.

en: Last run
it_IT: Ultima esecuzione

en: Background Tasks
it_IT: Lavori in background

en: Enable to update listings and transactions using WP-Cron.
it_IT: Abilita l'aggiornamento delle inserzioni e delle transazioni con WP-Cron.

en: Update interval
it_IT: Intervallo di aggiornamento

en: hourly
it_IT: ogni ora

en: daily
it_IT: ogni giorno

en: manually
it_IT: manuale

en: Use external cron job
it_IT: Utilizza un cron job esterno

en: Synchronize sales
it_IT: Sincronizza le vendite

en: Create orders
it_IT: Crea ordini

en: Status for shipped orders
it_IT: Status per gli ordini spediti

en: completed
it_IT: completato

en: processing
it_IT: in elaborazione

en: Status for paid orders
it_IT: Status per gli ordini pagati

en: Status for unpaid orders
it_IT: Stato per gli ordini non pagati

en: on-hold
it_IT: in sospeso

en: pending
it_IT: in attesa

en: Create customers
it_IT: Crea clienti

en: Enable eBay Messages page
it_IT: Abilita la pagina dei messaggi eBay

en: Enable this to access eBay messages within WP-Lister.
it_IT: Abilitalo per accedere ai messaggi eBay all'interno di WP-Lister.

en: Link auctions to eBay
it_IT: Collega aste su eBay

en: Only if there are bids on eBay or the auction ends within 12 hours
it_IT: Solo se ci sono le offerte su eBay o l'asta si conclude entro 12 ore

en: Always show link to eBay for products on auction
it_IT: Mostra sempre i link ai prodotti eBay attualmente in asta

en: Always show link to eBay for auctions and fixed price items
it_IT: Mostra sempre i link a eBay per le aste e per i prodotti a prezzo fisso

en: Enable this to modify the product details page for items currently on auction.
it_IT: Abilitalo per modificare la pagina di dettaglio dei prodotti attualmente in asta.

en: Send weight and dimensions
it_IT: Invia peso e dimensioni

en: Only for calculated shipping services
it_IT: Solo per servizi di spedizione calcolati

en: Always send weight and dimensions if set
it_IT: Invia sempre peso e dimensioni se presenti

en: Enable this if eBay requires package weight or dimensions for flat shipping.
it_IT: Abilita questo se eBay richiede dimensioni e peso del pacco per la spedizione a prezzo fisso.

en: eBay Messages
it_IT: Messaggi eBay

en: Background updates are executed by an external cron job.
it_IT: Gli aggiornamenti in background sono eseguiti tramite un cron job esterno.

en: Automatic background updates are currently disabled.
it_IT: Gli aggiornamenti automatici in background sono al momento disabilitati.

en: Update messages
it_IT: Aggiorna messaggi

en: Update recent messages from eBay.
it_IT: Aggiorna i messaggi recenti da eBay.

en: View transactions
it_IT: Vedi transazioni

en: Update orders
it_IT: Aggiorna ordini

en: Update recent orders from eBay.
it_IT: Aggiorna ordini recenti da eBay.

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Update timespan
it_IT: Aggiorna la durata

en: -- since last updated order --
it_IT: -- dall'ultimo ordine aggiornato --

en: day
it_IT: giorno

en: There are %s prepared, %s verified and %s published items using this profile.
it_IT: Ci sono %s oggetti preparati, %s oggetti verificati e %s oggetti pubblicati che usano questo profilo.

en: update %s prepared items
it_IT: aggiorna %s oggetti preparati

en: update %s verified items
it_IT: aggiorna %s oggetti verificati

en: update %s published items
it_IT: aggiorna %s oggetti verificati

en: update %s ended items
it_IT: aggiorna %s oggetti scaduti

en: update %s locked items
it_IT: aggiorna %s oggetti bloccati

en: This profile will be applied to %s listings.
it_IT: Questo profilo verrà applicato a %s listing.

en: Location and Taxes
it_IT: Località e Tasse

en: Postal code
it_IT: Codice Postale

en: Country
it_IT: Nazione

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Taxes
it_IT: Tasse

en: no taxes
it_IT: nessuna tassa

en: fixed tax rate
it_IT: tassa fissa

en: use Sales Tax Table
it_IT: usa tabella tasse di vendita

en: apply product tax
it_IT: applica tassa prodotto

en: Quantity Override
it_IT: Sovrascrittura quantità

en: auto sync
it_IT: sincronizzazione automatica

en: custom qty
it_IT: quantità personalizzata

en: Maximum quantity
it_IT: Quantità

en: Max. quantity
it_IT: Quantità massima

en: Fixed quantity
it_IT: Quantità fissa

en: Leave this empty to list all available items.
it_IT: Lascia vuoto questo campo per elencare tutti gli elementi disponibili.

en: "Fixed quantity" should be empty to use inventory sync, "Maximum quantity" is effective only with inventory sync.
it_IT: Lascia vuoto questo campo per elencare tutti gli elementi disponibili.

en: Custom quantities do not apply to locked listings.
it_IT: Le quantità personalizzate non si applicano alle inserzioni bloccate.

en: Leave this empty if you wish to synchronize inventory and sales!
it_IT: Lascia questo vuoto se desideri sincronizzare inventario e vendite !

en: Auto replenish
it_IT: Rifornimento automatico

en: When you change the account, you need to save the profile before you make any changes.
it_IT: Quando si modifica l'account, è necessario salvare il profilo prima di apportare eventuali modifiche.

en: Title and Subtitle
it_IT: Titolo e Sottotitolo

en: Title prefix
it_IT: Prefisso Titolo

en: Title suffix
it_IT: Suffisso Titolo

en: Add keywords to your listing title.
it_IT: Aggiungi parole chiave al titolo della tua inserzione.

en: How?
it_IT: Come?

en: You can use a subset of the available listing shortcodes in title prefix and suffix.
it_IT: Puoi anche usare alcuni degli shortcode disponibili nel prefisso e nel suffisso del titolo.

en: Example
it_IT: Esempio

en: Bold title
it_IT: Titolo in grassetto

en: extra fees
it_IT: costi extra

en: Enable subtitle
it_IT: Abilita sottotitolo

en: Custom subtitle
it_IT: Sottotitolo personalizzato

en: Leave this empty to use the short description as subtitle.
it_IT: Lascia vuoto questo campo se vuoi usare la descrizione breve come sottotitolo.

en: Will be truncated after 55 characters.
it_IT: Verrà troncata dopo 55 caratteri.

en: Variation mode
it_IT: Modalità varianti

en: list as variations
it_IT: pubblica come varianti

en: flatten variations
it_IT: appiattire le variazioni

en: split variations
it_IT: suddividi varianti

en: Var. images
it_IT: Immagini varianti

en: Image attribute
it_IT: Attributo immagine

en: Add var. table
it_IT: Aggiungi tabella varianti

en: Images
it_IT: Immagini

en: Gallery image
it_IT: Galleria

en: Gallery type
it_IT: Tipo galleria

en: Gallery Standard
it_IT: Galleria Standard

en: Gallery Plus
it_IT: Galleria Plus

en: Gallery Featured
it_IT: Galleria Featured

en: considerable extra fees
it_IT: considerevoli costi aggiuntivi

en: Upload to EPS
it_IT: Carica su EPS

en: Upload all images
it_IT: Carica tutte le immagini

en: Upload first 12 images
it_IT: Carica le prime 12 immagini

en: Upload only main image
it_IT: Carica solo l'immagine principale

en: Schedule Listing
it_IT: Pianifica inserzione

en: Schedule hour
it_IT: Pianifica ora

en: None
it_IT: Nessuno

en: Schedule minute
it_IT: Pianifica minuto

en: Note: Schedule time must be set as GMT.
it_IT: Nota: l'orario di pianificazione deve essere impostato come GMT.

en: The current time is
it_IT: L'orario corrente è

en: Auto Relist
it_IT: Rimetti in vendita in automatico

en: Relist Condition
it_IT: Condizioni di rimessa in vendita

en: Relist immediately
it_IT: Rimetti in vendita immediatamente

en: Relist after X hours
it_IT: Rimetti in vendita dopo X ore

en: Relist at specific time of day
it_IT: Rimetti in vendita ad un'ora specifica

en: Hours
it_IT: Ore

en: Time of day
it_IT: Ora del giorno

en: Auto Relist Type
it_IT: Tipo di auto rimessa in vendita

en: Relist continuously
it_IT: Rimetti in vendita continuamente

en: Relist continuously until sold
it_IT: Rimetti in vendita continuamente fino a quando venduto

en: Relist once if not sold
it_IT: Rimetti in vendita una volta se non venduto

en: Relist after days / hours
it_IT: Rimetti in vendita dopo ore/giorni

en: Hold inventory level
it_IT: Blocca il livello di giacenza

en: Other options
it_IT: Altre opzioni

en: Int. Site Visibility
it_IT: Visibilità siti internazionali

en: Store Pickup
it_IT: Ritiro in negozio

en: Private listing
it_IT: Inserzione privata

en: Use SKU as UPC
it_IT: Usa SKU come UPC

en: Use SKU as EAN
it_IT: Utilizza SKU come EAN

en: Use Catalog Details
it_IT: Utilizza i dettagli del catalogo

en: Strikethrough price
it_IT: Prezzo barrato

en: MSRP
it_IT: Prezzo suggerito

en: MAP Pricing
it_IT: Prezzi MAP

en: MAP Exposure
it_IT: Esposizione MAP

en: DuringCheckout
it_IT: Durante il Checkout

en: B2B only
it_IT: Solo B2B

en: Hit Counter
it_IT: Contatore visite

en: Sort order
it_IT: Ordinamento

en: Select Profile
it_IT: Seleziona profilo

en: Conditions and item specifics are based on the category
it_IT: Condizioni e dati specifici sono in base alla categoria

en: Freight shipping may be used when flat or calculated shipping cannot be used due to the greater weight of the item.
it_IT: Freight Shipping può essere utilizzato quando la spedizione a prezzo fisso  o calcolata non può essere utilizzata a causa del peso maggiore dell'oggetto.

en: Currently, FreightFlat is available only for the US, UK, AU, CA and CAFR sites, and only for domestic shipping. On the US site, FreightFlat applies to shipping with carriers that are not affiliated with eBay.
it_IT: Attualmente, FreightFlat è disponibile solo per i siti degli Stati Uniti, Regno Unito, AU, CA e CAFR e solo per le spedizioni nazionali. Sul sito americano, FreightFlat si applica alla spedizione con corrieri non affiliati ad eBay.

en: Due to limitations in the eBay API, you still need to select at least one valid domestic shipping service. This will have no effect on the listing on eBay.
it_IT: A causa delle limitazioni delle API di eBay, devi scegliere almeno un servizio di spedizione nazionale valido. Questo non ha effetto sul listing su eBay.

en: First item cost
it_IT: Il primo oggetto costa

en: Additional items cost
it_IT: Ogni oggetto in più costa

en: Warning: Calculated shipping is currently only available on eBay US, Canada and Australia.
it_IT: Attenzione: la spedizione calcolata è valida solo su eBay US, Canada e Australia.

en: Add domestic shipping option
it_IT: Aggiungi opzione di spedizione nazionale

en: Shipping discount profile
it_IT: Profilo di sconto spedizioni

en: no discount profile
it_IT: nessun profilo di sconto

en: Enable free shipping
it_IT: Abilita spedizione gratuita

en: Packaging and handling costs
it_IT: Costi di imballaggio e gestione

en: Package type
it_IT: Tipo di pacchetto

en: Promotional shipping discount
it_IT: SSconto promozionale sulla spedizione

en: Shipping policy
it_IT: Politica di spedizione

en: Product Attributes
it_IT: Attributi prodotto

en: Custom Attributes
it_IT: Attributi personalizzati

en: There are no recommended item specifics for the primary category.
it_IT: Non ci sono specifiche dell'articolo consigliate per la categoria principale.

en: Shipping Options
it_IT: Opzioni di Spedizione

en: Destination
it_IT: Destinazione

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Handling fee
it_IT: Costi di imballaggio

en: Add international shipping option
it_IT: Aggiungi opzione di spedizione internazionale

en: Ship to locations
it_IT: Invia a località

en: Exclude locations
it_IT: Escludi località

en: This is your current default account.
it_IT: Questo è il tuo attuale account standard.

en: Please do not change any account details except account title and PayPal address.
it_IT: Si prega di non modificare i dettagli dell'account, ad eccezione del titolo dell'account e dell'indirizzo PayPal.

en: Account Details
it_IT: Dettagli account

en: Score
it_IT: Punteggio

en: Store
it_IT: Negozio

en: visit store
it_IT: visita negozio

en: Valid until
it_IT: Valido fino a

en: No details available
it_IT: Nessun dettaglio disponibile

en: Refresh eBay Token
it_IT: Aggiorna il token eBay

en: Your token will expire on %s.
it_IT: Il tuo token scade in %s.

en: You should refresh your token before that date by following the steps below.
it_IT: Dovresti aggiornare il tuo token prima di tale data seguendo i passaggi seguenti.

en: Click "Connect with eBay" to sign in to eBay and grant access for WP-Lister
it_IT: Clicca "Connetti con eBay" per accedere a eBay e concedere l'accesso a WP-Lister

en: After linking WP-Lister with your eBay account, click here to fetch your token
it_IT: Dopo aver collegato WP-Lister con il tuo account eBay, clicca qui per recuperare il tuo token

en: Fetch eBay Token
it_IT: Recupera il Token eBay

en: Add eBay Account
it_IT: Aggiungi un account eBay

en: eBay Site
it_IT: Sito eBay

en: Sandbox enabled
it_IT: Sandbox abilitata

en: Edit Account
it_IT: Modifica Account

en: New Account
it_IT: Nuovo Account

en: Account settings
it_IT: Configurazione Acccount

en: Account Title
it_IT: Titolo Account

en: PayPal Account
it_IT: Account PayPal

en: Out Of Stock Control
it_IT: Controllo esauriti

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: More information about this option at
it_IT: Maggiori informazioni riguardo questa opzione a

en: eBay Token
it_IT: Token eBay

en: Debug Information
it_IT: Informazioni di debug

en: Edit Listing
it_IT: Modifica Inserzione

en: Enable Best Offer
it_IT: Abilita miglior offerta

en: Information
it_IT: Informazione

en: Item settings
it_IT: Impostazioni oggetto

en: This will have no effect on product variations.
it_IT: Questo non avrà effetto sulle varianti prodotto.

en: Items sold
it_IT: Oggetti venduti

en: eBay Item ID
it_IT: ID oggetto eBay

en: Listing status
it_IT: Stato Inserzione

en: Update advanced settings
it_IT: Aggiorna impostazioni avanzate

en: Variations Cache
it_IT: Cache delle variazioni

en: EPS Cache
it_IT: Cache EPS

en: Save listing
it_IT: Salva inserzione

en: Duplicate Template
it_IT: Duplica template

en: WP-Lister Network Sites
it_IT: Network dei siti WP-Lister

en: Update sites
it_IT: Aggiorna siti

en: Update recent sites from eBay.
it_IT: Aggiorna siti recenti da eBay.

en: This is where you can assign official eBay categories and eBay Store categories to your all your local WooCommerce product categories.
it_IT: Qui puoi assegnare categorie ufficiali di eBay e categorie di eBay Store a tutte le tue categorie di prodotti WooCommerce locali.

en: Once you selected a destination category for each local category, you can leave the profile category settings empty to automatically select the category according to this list.
it_IT: Dopo aver selezionato una categoria di destinazione per ogni categoria locale, è possibile lasciare vuote le impostazioni della categoria del profilo per selezionare automaticamente la categoria in base a questo elenco.

en: In order to access item specifics and custom item conditions in a profile without a primary category it is recommended to select a default category at the bottom of this page.
it_IT: Per accedere alle specifiche del prodotto e alle condizioni personalizzate in un profilo senza la categoria primaria è consigliato scegliere una categoria di default al fondo di questa pagina.

en: Default category
it_IT: Categoria predefinita

en: Use this to make additional item conditions available in your profile.
it_IT: Usa questo per aggiungere condizioni dell'oggetto disponibili nel tuo profilo.

en: Select default category
it_IT: Seleziona categoria predefinita

en: Import / Export
it_IT: Importa/Esporta

en: Backup and restore category mappings
it_IT: Salva e Recupera la struttura delle categorie

en: Export and import your category mappings as JSON.
it_IT: Esporta e importa le tue mappature di categoria come JSON.

en: Export category mappings
it_IT: Esporta la struttura delle categorie

en: Import category mappings
it_IT: Importa la struttura delle categorie

en: Choose a listing profile
it_IT: Scegli un profilo inserzione

en: Please select a profile for the products shown below:
it_IT: Per favore, seleziona un profilo per i prodotti mostrati di seguito:

en: Cancel profile selection
it_IT: Cancella selezione profilo

en: Verify all selected items with eBay now.
it_IT: Verifica subito tutti gli articoli selezionati con eBay.

en: Close window
it_IT: Chiudi finestra

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Use ebay managed payments
it_IT: Usa i pagamenti gestiti da eBay

en: Other Tools
it_IT: Altri Strumenti

en: Changelog
it_IT: Elenco modifiche

en: Select how long log records should be kept.
it_IT: Seleziona per quanto tempo devono essere conservati i record di registro.

en: Select how long eBay orders should be kept.
it_IT: Seleziona per quanto tempo le liste archiviate devono essere conservate.

en: Monitoring and Notifications
it_IT: Monitoraggio e notifiche

en: To make sure you get notified in case there is an issue that WP-Lister can not fix itself, you should enable notifications.
it_IT: Per assicurarti di ricevere una notifica nel caso in cui si verifichi un problema che WP-Lister non può risolvere da solo, dovresti abilitare le notifiche.

en: Notify on order irregularities
it_IT: Notifica in caso di irregolarità nell'ordine

en: Send notifications to
it_IT: Invia notifiche a

en: Enter your email address, or multiple email addresses separated by comma.
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email o più indirizzi email separati da virgola.

en: Grid Editor page size
it_IT: Dimensione della pagina dell'editor della griglia

en: Log file
it_IT: File di log

en: Convert line breaks to paragraphs
it_IT: Converti interruzioni di riga in paragrafi

en: Small
it_IT: PIccolo

en: Medium
it_IT: Medio

en: Large
it_IT: Grande

en: Select the thumbnail size on the Listings page.
it_IT: Seleziona la dimensione della miniatura nella pagina degli annunci.

en: Enable searching &amp; sorting by SKU
it_IT: Abilita ricerca &amp; ordinamento per SKU

en: Enable this to make the SKU column sortable and searchable. Can affect load time of the Listings page.
it_IT: Abilita questa opzione per rendere la colonna SKU ordinabile e ricercabile. Può influenzare il tempo di caricamento della pagina delle inserzioni.

en: Enable this to use the new interface in setting Item Specifics in Product pages. Please note that enabling this may cause some slight performance issues depending on the number of recommendations from eBay.
it_IT: Abilita questa opzione per utilizzare la nuova interfaccia nell'impostazione delle specifiche dell'oggetto nelle pagine del prodotto. Tieni presente che l'abilitazione di questa opzione potrebbe causare alcuni lievi problemi di prestazioni a seconda del numero di consigli da eBay.

en: Creating orders in WooCommerce
it_IT: Creare ordini in WooCommerce.

en: Store eBay order ID as
it_IT: Memorizza ID ordine eBay come

en: Select where to store the eBay User and Sales ID when creating orders in WooCommerce.
it_IT: Seleziona dove conservare l'ID utente e vendita eBay durante la creazione degli ordini in WooCommerce.

en: Store COD cost as fee
it_IT: Conserva il costo in contrassegno come commissione

en: Enable this to store Cash On Delivery costs as a fee row in WooCommerce.
it_IT: Abilita questa opzione per memorizzare i costi in contrassegno come riga di commissione in WooCommerce.

en: Store eBay fee
it_IT: Memorizza costo eBay

en: Yes, store as an order fee
it_IT: Sì, archivia come commissione dell'ordine

en: Yes, store as a custom order meta
it_IT: Sì, archivia come meta ordine personalizzato

en: Enable this to store eBay fees in WooCommerce orders.
it_IT: Abilita questo per applicare le tasse configurate in WooCommerce per gli ordini creati su eBay.

en: Remove tracking data from address
it_IT: Rimuovi i dati di tracciamento dall'indirizzo

en: Enable this to remove the tracking data and the ABN code added by eBay to the shipping address.
it_IT: Abilita questa opzione per rimuovere i dati di tracciamento e il codice ABN aggiunti da eBay all'indirizzo di spedizione.

en: Leave email address empty
it_IT: Lascia vuoto l'indirizzo email

en:  Create orders without email addresses to make sure that no plugin sends marketing emails via eBay.
it_IT: Crea ordini senza indirizzi e-mail per assicurarti che nessun plug-in invii e-mail di marketing tramite eBay.

en: Complete sale in the background
it_IT: Completa vendite su eBay in automatico

en: Default order shipping service
it_IT: Seleziona servizio di spedizione

en: Select the default shipping service to be used when completing orders on eBay.
it_IT: Seleziona il servizio di spedizione predefinito da utilizzare per completare gli ordini su eBay.

en: Automatically handle refunds
it_IT: Gestire automaticamente i rimborsi

en: Record refund line items in WooCommerce when the original eBay order is refunded.
it_IT: Registra le voci di rimborso in WooCommerce quando viene rimborsato l'ordine eBay originale.

en: Revert stock changes on cancelled orders
it_IT: Ripristina le modifiche allo stock su ordini annullati

en: Disable this if you are overselling due to the stocks getting added back when cancelling an order on eBay
it_IT: Disabilita questa opzione se stai vendendo in eccesso a causa delle scorte che vengono aggiunte di nuovo quando annulli un ordine su eBay

en: Use local product name in orders
it_IT: Usa il nome del prodotto locale negli ordini

en: Enable this to create eBay customers as WordPress users when creating orders.
it_IT: Abilitalo per creare clienti eBay come utenti WordPress durante la creazione degli ordini.

en: Order Notifications
it_IT: Notifiche sugli ordini

en: You can disable these emails when eBay orders are created in WooCommerce.
it_IT: Qui puoi disabilitare queste notifiche quando crei ordini eBay in WooCommerce.

en: Order Taxes
it_IT: Tasse ordine

en: Automatically calculate line item taxes based on the purchased product's tax class.
it_IT: Calcola automaticamente le imposte sulle voci in base alla classe fiscale del prodotto acquistato.

en: Inventory Options
it_IT: Opzioni inventario

en: Background Inventory Check
it_IT: Controllo dell'inventario in background

en: Run background inventory checks
it_IT: Esegui controlli dell'inventario in background

en: Download an inventory report from eBay regularly and compare inventory between eBay and your WooCommerce store.
it_IT: Scarica regolarmente un rapporto sull'inventario da eBay e confronta l'inventario tra eBay e il tuo negozio WooCommerce.

en: Set how often to download inventory reports to compare against your local inventory.
it_IT: Imposta la frequenza con cui scaricare i rapporti sull'inventario da confrontare con il tuo inventario locale.

en:  PRO users can set this to as often as once an hour
it_IT: Gli utenti PRO possono impostarlo una volta all'ora

en: Set the email address where inventory reports will be sent when inventory inconsistencies are found.
it_IT: Imposta l'indirizzo email a cui verranno inviati i rapporti di inventario quando vengono rilevate incongruenze di inventario.

en: Units, Attributes and Item Specifics
it_IT: Unità, attributi e specifiche dell'oggetto

en: Convert centimeters to inches
it_IT: Converti centimetri in pollici

en: Display Item Condition
it_IT: Visualizza le condizioni dell'oggetto

en: Display the item conditions imported from eBay in the Additional Information tab on single product page.
it_IT: Visualizza le condizioni dell'oggetto importato da eBay nella scheda Informazioni aggiuntive sulla pagina del singolo prodotto.

en: Product description blacklist
it_IT: Lista nera descrizione prodotto

en: Run the product description through this list and all matching lines will be removed prior to publishing on eBay.
it_IT: Esegui la descrizione del prodotto attraverso questo elenco e tutte le righe corrispondenti verranno rimosse prima della pubblicazione su eBay.

en: Deprecated Options
it_IT: Opzioni obsolete

en: These options can be ignored and should not be used anymore.
it_IT: Queste opzioni possono essere ignorate e non dovrebbero più essere utilizzate.

en: Warning: Please leave this at the default unless instructed otherwise by support.
it_IT: Avvertenza: lasciare l'impostazione predefinita se non diversamente indicato dall'assistenza.

en: Reduce stock when
it_IT: Ridurre le scorte quando

en: Select how often to run background jobs, like checking for new sales on eBay.
it_IT: Seleziona la frequenza con cui eseguire i lavori in background, come il controllo delle nuove vendite su eBay.

en: Push changes to eBay
it_IT: Invia le modifiche a eBay

en: Yes, push changes automatically
it_IT: Sì, invia le modifiche automaticamente

en: Enable this to revise changed items automatically in the background.
it_IT: Abilita questa opzione per rivedere automaticamente gli elementi modificati in background.

en: Automatically reduce the stock level in WooCommerce when an item is sold on eBay, and vice versa.
it_IT: Riduci automaticamente il livello delle scorte in WooCommerce quando un articolo viene venduto su eBay e viceversa.

en: To enable this option, please activate WP-Lister with a valid license.
it_IT: Per abilitare questa opzione, attiva WP-Lister con una licenza valida.

en: WooCommerce Orders
it_IT: Ordini WooCommerce

en: Enable this to create orders in WooCommerce from sales on eBay.
it_IT: Abilitalo per creare ordini in WooCommerce dalle vendite su eBay.

en: Select the WooCommerce order status for orders which have been marked as shipped on eBay.
it_IT: Seleziona lo stato dell'ordine WooCommerce per gli ordini che sono stati contrassegnati come spediti su eBay.

en: Select the WooCommerce order status for orders where payment has been completed on eBay.
it_IT: Seleziona lo stato dell'ordine WooCommerce per gli ordini il cui pagamento è stato completato su eBay.

en: Select the WooCommerce order status for orders which are still unpaid on eBay.
it_IT: Seleziona lo stato dell'ordine WooCommerce per gli ordini che non sono ancora stati pagati su eBay.

en: Status for cancelled orders
it_IT: Status per gli ordini cancellati

en: cancelled
it_IT: cancellato

en: Select the WooCommerce order status for orders which are cancelled on eBay.
it_IT: Seleziona lo stato dell'ordine WooCommerce per gli ordini che vengono annullati su eBay.

en: Payment gateway to use
it_IT: Gateway di pagamento da utilizzare

en: Import from eBay
it_IT: Importa da eBay

en: default
it_IT: predefinito

en: Select the WooCommerce payment gateway to assign the created orders to.
it_IT: Seleziona il gateway di pagamento WooCommerce a cui assegnare gli ordini creati.

en: Custom payment title
it_IT: Titolo di pagamento personalizzato

en: Enter your own payment title here which will be used instead of "Other" when creating orders in WooCommerce.
it_IT: Inserisci qui il tuo titolo di pagamento che verrà utilizzato al posto di "Altro" durante la creazione di ordini in WooCommerce.

en: Enable Grid Editor
it_IT: Abilita Editor Griglia

en: Enable the grid editor.
it_IT: Abilita l'editor a griglia.

en: Please report any issues to support.
it_IT: Si prega di segnalare eventuali problemi all'assistenza.

en: Fixed quantity rules
it_IT: Regole quantità fisse

en: In Stock
it_IT: In magazzino

en: Unmanaged Stock
it_IT: Scorte non gestite

en: Use SKU as MPN
it_IT: Utilizza SKU come EAN

en: Search profiles
it_IT: Profili di ricerca

en: Production
it_IT: Produzione

en: Inventory
it_IT: Inventario

en: Developer Tools
it_IT: Strumenti Sviluppatore

en: Tax rate (VAT)
it_IT: Imposta (IVA)

en: Note: Uploading images to eBay Picture Service (EPS) will slow down the listing process.
it_IT: Nota: il caricamento di immagini su eBay Picture Service (EPS) può rallentare il processo di messa in vendita.

en: Fixed price (199), percent (+10% / -10%) or fixed change (+5 / -5)
it_IT: Prezzo fisso (es. 199), variazione percentuale (es. +10% / -10%) o variazione fissa (es. +5 / -5)

en: Use shipping address of eBay shipping center (ignore shipping fee)
it_IT: Usa l'indirizzo di spedizione del centro di spedizione eBay (ignora le spese di spedizione)

en: Use shipping address of eBay shipping center (record shipping fee)
it_IT: Utilizza l'indirizzo di spedizione del centro di spedizione eBay (registra le spese di spedizione)

en: VAT rate (percent)
it_IT: Percentuale IVA

en: If you have trouble uploading your images to EPS (eBay Picture Service), set the transfer mode to active.
it_IT: In caso di problemi con il caricamento delle immagini su EPS (servizio immagini eBay), impostare la modalità di trasferimento su attiva.

en: additional images with JS (deprecated)
it_IT: immagini addizionali con JS (sconsigliato)

en: Check availability of CURL php extension and show phpinfo()
it_IT: Controlla la disponibilità dell'estensione CURL e mostra phpinfo()
